API DirectStorage 1.2 wydane. Skróci czas wczytywania gier na HDD

Maksym SłomskiSkomentuj
API DirectStorage 1.2 wydane. Skróci czas wczytywania gier na HDD
Technologia DirectStorage powstała między innymi po to, aby skrócić czas wczytywania gier na konsolach Xbox Series X i S. Jak się później okazało, funkcja trafiła do systemu Windows 11, a nieco później również do Windows 10. API DirectStorage tworzono z myślą o najszybszych nośnikach SSD NVMe PCIe, ale najnowsza aktualizacja o numerze 1.2 wspiera także klasyczne dyski talerzowe. To spore zaskoczenie.

DirectStorage 1.2 także dla HDD

Firma Microsoft opublikowała na swój blogu dla deweloperów post, w którym niespodziewanie chwali się zaimplementowaniem do API DirectStorage 1.2 wsparcia dla wciąż używanych przez graczy dysków talerzowych. Podczas gdy DirectStorage wcześniej wykorzystywał tryb niebuforowany do przekazywania danych z dysków SSD do GPU tak szybko, jak to tylko możliwe, teraz obsługuje on tryb buforowany dla starszych dysków twardych.

directstorage-windows-schemat-dzialania

Schemat działania technologii DirectStorage. | Zdjęcie: Microsoft

Złe wieści polegają na tym, że wdrożenie technologii do gier stoi po stronie deweloperów. Będą oni mogli dzięki API włączyć specjalny tryb dla gier instalowanych na wolniejszych dyskach mechanicznych. Dzięki temu gracze powinni odczuć skrócenie czasu wczytywania się na przykład poziomów w grach.

Microsoft w DirectStorage 1.2 poprawił również dekompresję tekstur GPU, przyspieszając ją. Dekompresja GPU została po raz pierwszy wprowadzona w wersji 1.1 DirectStorage pod koniec zeszłego roku – pozwala ona grom na przeniesienie pracy potrzebnej do dekompresji zasobów na kartę graficzną zamiast na procesor.

Do tej pory DirectStorage wdrożono w… jednej grze. W Forspoken implementacja DirectStorage skróciła czas wczytywania aż o około 30 procent.

DirectStorage – różnice

Przypominam, że są różnice między implementacją DirectStorage w systemie Windows 10 i Windows 11. Dotyczą stosu pamięci – w Windows 11 DirectStorage korzysta ze zaktualizowanego stosu pamięci masowej systemu operacyjnego, mogąc dzięki temu odblokować pełny potencjał technologii. Nieoficjalnie DirectStorage da się uruchomić nawet na Windows 7. Nie testowaliśmy jednak działania funkcji na tym OS-ie.

Źródło: Microsoft

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.