Aplikacja mObywatel z nowościami: eRecepta i Polak za granicą

Maksym SłomskiSkomentuj
Aplikacja mObywatel z nowościami: eRecepta i Polak za granicą
{reklama-artykul}
Platforma mObywatel w tym roku zyskuje rekordową liczbę nowych funkcji. Od maja dzięki usłudze mPojazd można wozić ze sobą dowód rejestracyjny i OC w smartfonie. Od lipca za pomocą aplikacji mObywatel można potwierdzić swoją tożsamość w pociągach PKP Intercity. Teraz, Ministerstwo Cyfryzacji informuje o wdrożeniu eRecepty oraz modułu o nazwie Polak za granicą. Wszystko to z poziomu jednej tylko aplikacji – mObywatel!

eRecepta – co to jest?

eRecepta to najnowsza usługa dostępna w ramach platformy mObywatel, która jest częścią Internetowego Konta Pacjenta. Z poziomu smartfonu od teraz można pobierać, przeglądać i realizować recepty wystawione przez lekarzy. Za jej pomocą można realizować również recepty wystawione swoim dzieciom, a także osobom, od których otrzymamy stosowne pełnomocnictwo. Po kliknięciu na daną receptę wyświetlą się szczegółowe informacje na jej temat.

Do skorzystania z eRecepty potrzebna jest aktywna eTożsamość – założycie ją przy okazji instalacji modułu eRecepty. Musicie również posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta w systemie eZdrowie. Jeśli go nie macie, aplikacja przy pierwszym uruchomieniu i po akceptacji regulaminu pomoże je utworzyć. Brzmi skomplikowanie? Nie bójcie się, to naprawdę proste.

Jak zrealizować eReceptę?

Wystarczy podać numer PESEL osoby, na którą wystawiono receptę oraz cyfry wyświetlone pod kodem QR towarzyszącym recepcie lub okazać w aptece ekran smartfonu z wyświetlonym w aplikacji kodem QR.

Recepty w trybie offline można realizować klikając w odpowiednim polu „pobierz PDF”, pobierając tym samym kod QR.

mobywatel erecepa 2

Polak za granicą – co to jest?

Moduł ten to kompendium wiedzy dla obywateli Polski wyjeżdżających za granicę. W tym miejscu wyświetlone zostaną informacje na temat kraju docelowego, ułatwiające podróżowanie. Podane zostaną niezbędne telefony alarmowe, w tym kontakt do konsulatów i ambasad.

Co zrobić, aby skorzystać z aplikacji mObywatel i nowych usług?

Oprócz samej aplikacji, potrzebny jest przede wszystkim Profil Zaufany. Jak założyć Profil Zaufany? Tego dowiecie się czytając nasz poradnik na ten temat. Warto to zrobić, bowiem dzięki niemu zweryfikujecie swoją tożsamość online podczas kontaktu z organami administracji publicznej w Polsce. Będziecie mogli na przykład rozliczyć swój PIT w Internecie.

Aplikację mObywatel pobrać może bezpłatnie każdy posiadacz smartfonu z systemem Android lub iOS. Co ważne, wersja na system Google cechuje się znacznie większą liczbą funkcji. Osoby korzystające ze smartfonów iPhone na wiele z nich będą musieli jeszcze poczekać.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, inf. własna

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.