Zapisz te numery i zainstaluj tę aplikację – w wakacje możesz ocalić czyjeś życie

Maksym SłomskiSkomentuj
Zapisz te numery i zainstaluj tę aplikację – w wakacje możesz ocalić czyjeś życie

Trwają wakacje, czas licznych podróży oraz urlopów. W sezonie wypoczynkowym trzeba pamiętać nie tylko o relaksie, ale również bezpieczeństwie swoich i bliskich. W tym kontekście warto przypomnieć o aplikacji o nazwie Ratunek, jaką kilka lat temu stworzyła sieć Plus przy współpracy ze służbami ratowniczymi. Przynajmniej w okresie wakacji zalecamy mieć ją zainstalowaną na swoim smartfonie.

Aplikacja Ratunek – parę tapnięć może uratować życie

Od ponad dwóch dekad Plus aktywnie współpracuje z ochotniczymi służbami ratowniczymi – TOPR, GOPR, WOPR i MOPR, zapewniając im fundusze na szkolenia, nowoczesny sprzęt ratunkowy oraz wsparcie technologiczne. Dzięki tej długotrwałej współpracy powstał Zintegrowany System Ratownictwa, który monitoruje popularne miejsca turystyczne i ułatwia komunikację z ratownikami.

Elementem tego systemu jest aplikacja Ratunek, opracowana wraz ze służbami ratowniczymi. Zwiększa ona bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia życia. Aplikacja dostępna jest dla wszystkich użytkowników smartfonów, niezależnie od sieci. Nie tylko wysyła sygnał SOS, ale także przekazuje ratownikom dokładną lokalizację osoby potrzebującej pomocy oraz informacje o stanie baterii telefonu.

Największą zaletą aplikacji jest bezpośrednie połączenie z najbliższym Centrum Koordynacji, co przyspiesza i usprawnia akcję ratunkową. Wystarczą zaledwie trzy kliknięcia, aby wezwać pomoc. Dyspozytorzy otrzymują również informacje o stanie zdrowia osoby poszkodowanej, jeśli takie dane zostały wcześniej wprowadzone do aplikacji, co może mieć kluczowe znaczenie dla podjęcia odpowiednich działań ratunkowych.

Zapisz te numery – 601100100, 601100300

Oprócz zainstalowania aplikacji Ratunek w smartfonie, warto zapamiętać dwa dedykowane numery alarmowe do Centrów Koordynacji Ratownictwa. 601100100 to numer do ratownictwa wodnego oraz 601100300 do ratownictwa górskiego. Numery te są dostępne przez całą dobę, przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że są to numery alarmowe. Powinny być używane wyłącznie w sytuacjach realnego zagrożenia życia, aby uniknąć blokowania linii i utrudniania pracy ratownikom.

Źródło: Plus

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.