Projekt Asahi Linux pozwala już na uruchomienie pingwina natywnie na Macach z procesorami Apple M2
Nie jest to niestety jeszcze pełne wsparcie, a dopiero eksperymentalne. Jednak już teraz można uruchomić system Asahi Linuxa na MacBookach Pro 13 czy MacBookach Air w wersjach z procesorami Apple M2. Działa chociażby zarządzanie częstotliwością procesora w zależności od aktualnego obciążenia systemu, łączność WiFi, porty USB, klawiatura, touchpad, nośniki NVMe, monitorowanie stanu baterii. Część urządzeń Apple nie jest jeszcze obsługiwana, a wbudowana klawiatura nie działa w bootloaderze GRUB (trzeba posiłkować się klawiaturą na USB). Wciąż trzeba poprawić i dodać wiele kwestii.
Jednak można stwierdzić, że tempo prac jest i tak imponujące. Zespołowi odpowiedzialnemu za Asahi Linux zajęło znacznie mniej czasu przygotowanie wstępnej wersji pracującej na Apple M2, niż początkowo miało to miejsce z system programowanym tylko pod Apple M1. Oczywiście tym razem nie musieli zaczynać pracy od zera mając bazę stworzoną dla Apple M1.
Jeszcze lepsze działanie Asahi Linuxa na procesorach Apple M1 i OpenBSD na Apple M1 i M2
Nowe usprawnienia dotyczą także działania z komputerami Apple na chipach M1. Eksperymentalny sterownik open source dla wbudowanego w M1 układu graficznego umożliwia już akcelerację sprzętową, ale prace nad jego udoskonaleniem są dalekie od zakończenia. Jest też kompatybilność dla maszyn Mac Studio z chipami Apple M1 Ultra czy wparcie dla Bluetooth.
Projekt ma status otwartoźródłowego, więc można sprawdzić jego dokumentację czy pobrać kod źródłowy na oficjalnym profilu GitHuba Asahi Linux w tym miejscu. Co ciekawe praca programistów z zespołu Asahi Linuxa jest też podstawą dla optymalizacji OpenBSD dla Apple M1 i Apple M2. Jak można przeczytać w najnowszym wpisie na blogu Asahi Linux, system OpenBSD 7.1 wydany w kwietniu 2022 roku, ma już ograniczone wsparcie dla Apple M1, M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra. Najpewniej częsciowa kompatybilność z Apple M2 będzie zapewniona już w OpenBSD 7.2, którego wydanie jest planowane na listopad tego roku.
Źródło i foto: Asahi Linux