Asahi Linux także ze wsparciem dla Maców na układach Apple M2

Jan DomańskiSkomentuj
Asahi Linux także ze wsparciem dla Maców na układach Apple M2
Po przejściu Apple we własnych komputerach stacjonarnych i laptopach z architektury x86_64 i procesorów Intela na zaprojektowane przez swoich inżynierów układy z rodziny ARM, wiele musiało się zmienić. Mimo możliwości korzystania z maszyn wirtualnych i emulacji, część użytkowników woli jednak perspektywę pracy na alternatywnym systemie natywnie postawionym na komputerach Mac. Jeśli potrzebujecie Linuxa, to z pomocą przyszedł projekt Asahi Linux. I to nawet ze wsparciem dla multi-boot, więc nie trzeba rezygnować z MacOS. Od teraz Asahi Linux jest kompatybilny także z nowszymi urządzeniami Apple na chipach Apple M2.

Projekt Asahi Linux pozwala już na uruchomienie pingwina natywnie na Macach z procesorami Apple M2

Nie jest to niestety jeszcze pełne wsparcie, a dopiero eksperymentalne. Jednak już teraz można uruchomić system Asahi Linuxa na MacBookach Pro 13 czy MacBookach Air w wersjach z procesorami Apple M2. Działa chociażby zarządzanie częstotliwością procesora w zależności od aktualnego obciążenia systemu, łączność WiFi, porty USB, klawiatura, touchpad, nośniki NVMe, monitorowanie stanu baterii. Część urządzeń Apple nie jest jeszcze obsługiwana, a wbudowana klawiatura nie działa w bootloaderze GRUB (trzeba posiłkować się klawiaturą na USB). Wciąż trzeba poprawić i dodać wiele kwestii.

Asahi Linux także ze wsparciem dla Maców na układzie Apple M2

Asahi Linux wspiera multi-boot, więc można mieć go na raz z MacOS na jednej maszynie / Foto: Asahi Linux @ Twitter

Jednak można stwierdzić, że tempo prac jest i tak imponujące. Zespołowi odpowiedzialnemu za Asahi Linux zajęło znacznie mniej czasu przygotowanie wstępnej wersji pracującej na Apple M2, niż początkowo miało to miejsce z system programowanym tylko pod Apple M1. Oczywiście tym razem nie musieli zaczynać pracy od zera mając bazę stworzoną dla Apple M1.

Jeszcze lepsze działanie Asahi Linuxa na procesorach Apple M1 i OpenBSD na Apple M1 i M2

Nowe usprawnienia dotyczą także działania z komputerami Apple na chipach M1. Eksperymentalny sterownik open source dla wbudowanego w M1 układu graficznego umożliwia już akcelerację sprzętową, ale prace nad jego udoskonaleniem są dalekie od zakończenia. Jest też kompatybilność dla maszyn Mac Studio z chipami Apple M1 Ultra czy wparcie dla Bluetooth.

Asahi Linux także ze wsparciem dla Maców na układzie Apple M2

Instalator systemu Asahi Linux uruchomiony na komputerze Apple MacBook Air z chipem M1 / Foto: Asahi Linux @ Twitter

Projekt ma status otwartoźródłowego, więc można sprawdzić jego dokumentację czy pobrać kod źródłowy na oficjalnym profilu GitHuba Asahi Linux w tym miejscu. Co ciekawe praca programistów z zespołu Asahi Linuxa jest też podstawą dla optymalizacji OpenBSD dla Apple M1 i Apple M2. Jak można przeczytać w najnowszym wpisie na blogu Asahi Linux, system OpenBSD 7.1 wydany w kwietniu 2022 roku, ma już ograniczone wsparcie dla Apple M1, M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra. Najpewniej częsciowa kompatybilność z Apple M2 będzie zapewniona już w OpenBSD 7.2, którego wydanie jest planowane na listopad tego roku.

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.