Film i powieść 2001: Odyseja Kosmiczna pokazują z kolei, do czego może doprowadzić wykorzystywania sztucznej inteligencji w kosmosie. Mimo to NASA zdecydowała się stworzyć system, który pozwoli astronautom na wykonywanie manewrów, przeprowadzanie eksperymentów i nie tylko z użyciem interfejsu będącego odpowiednikiem czatbota ChatGPT.
Sztuczna inteligencja na stacji kosmicznej
Podobno wczesna wersja sztucznej inteligencji NASA ma stać się częścią stacji kosmicznej Lunar Gateway. Dla przypomnienia, jest to planowana stacja kosmiczna, która ma być wykorzystywana w ramach programu Artemis, podczas realizacji księżycowych misji i nie tylko. Będzie ona następczynią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a także etapem pośrednim w budowie następnej stacji – Deep Space Tranport (DST). DST ma być przetransportowana na orbitę Marsa.
„Chodzi o to, aby dojść do punktu wchodzenia w konwersacyjne interakcje z pojazdami kosmicznymi i aby one były w stanie rozmawiać z nami w sprawie alertów oraz interesujących odkryć dokonanych w obrębie Układu Słonecznego i poza nim.”, powiedziała w wywiadzie z serwisem The Guardian doktor Larissa Suzuki, która tymczasowo pracuje w NASA. „To już nie jest science fiction.”
Sztuczna inteligencja faktycznie mogłaby się przydać astronautom przebywającym na stacji kosmicznej. Dzięki niej nie musieliby oni chociażby samodzielnie przeczesywać długich instrukcji obsługi, by znajdować istotne informacje. Sztuczna inteligencja wyszukiwałaby te informacje za nich.
AI byłaby oczywiście użyteczna nie tylko dla samych astronautów. Jeżeli stanie się ona nie tylko częścią przyszłej stacji kosmicznej, ale również całego kosmicznego systemu komunikacyjnego, będzie w stanie sama wykrywać i naprawiać jakiejkolwiek problemy z komunikacją natychmiast po tym, gdy te nastąpią. Poza tym sztuczna inteligencja mogłaby zarządzać pracą poszczególnych systemów stacji kosmicznej wtedy, gdy ci nie będą na niej przebywać.
Przyszłość niedaleka, ale wciąż przyszłość
Aby przekonać się, czy sztuczna inteligencja dobrze sprawdzi się w planowanej roli na stacji kosmicznej, musimy jeszcze poczekać. Montaż stacji Lunar Gateway ma bowiem rozpocząć się w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku, przy dobrych wiatrach. Oczywiście prace nad poszczególnymi elementami stacji już trwają, ale okaże się, czy faktycznie uda się je zacząć wynosić w przestrzeń kosmiczną już w przyszłym roku.
Źródło: The Guardian, fot. tyt. Wikimedia Commons/Cryteria [CC BY 3.0]