Asystent Google bez kilkunastu funkcji. Początek końca usługi?

Piotr MalinowskiSkomentuj
Asystent Google bez kilkunastu funkcji. Początek końca usługi?

Asystent Google staje się uboższą usługą. Poinformowano właśnie o usunięciu kilkunastu funkcji, czego oficjalną przyczyną jest próba skupienia się na „jakości i niezawodności”. Większość likwidowanych rozwiązań była podobno praktycznie nieużywana przez konsumentów, dlatego też koncern nie widzi sensu, by były one dalej dostępne. Oprócz tego dokonano kilku istotnych zmian odnośnie do działania mikrofonu – zerknijcie niżej, by dowiedzieć się wszystkich istotnych szczegółów na ten temat.

Asystent Google likwiduje kilkanaście funkcji

Google znane jest z uśmiercania swoich usług. Nie bez powodu istnieje strona internetowa pełniąca rolę internetowego cmentarza, gdzie możemy sprawdzić projekty zlikwidowane przez technologicznego giganta. Zapewne o większości z nich nie słyszeliście, choć na liście znajdują się liczne przedsięwzięcia, które swego czasu były niezwykle popularne. Teraz przyszedł czas na to, by na miejsce wiecznego spoczynku udało się grono funkcji inteligentnego asystenta.

Cyfrowy cmentarz zawierający spis usług zabitych przez Google / Źródło: killedbygoogle.com

Firma poinformowała właśnie, że już za kilka tygodni Asystent Google pozbędzie się szeregu obecnych dotychczas opcji. Proces ich wygaszania rozpocznie się 26 stycznia, wtedy też osoby chcące skorzystać z funkcjonalności otrzymają specjalne powiadomienie. Finalne usunięcie nastąpi natomiast 26 lutego, więc użytkownicy będą mieli miesiąc, by się nimi nacieszyć. Ogłoszenie pojawiło się zaraz po udostępnieniu informacji na temat zwolnienia tysięcy pracowników. Część z nich pracowało właśnie w dziale rozwoju tytułowej usługi, coś więc musi być na rzeczy.

Nieobecność usuwanych rozwiązań zauważą posiadacze nie tylko smartfonów, ale też smartwatchy czy inteligentnych głośników / wyświetlaczy. Jeśli więc korzystaliście do tej pory z usługi, to koniecznie zapoznajcie się z listą tego, do czego już wkrótce nie uzyskacie dostępu. Jest ona naprawdę długa, więc usiądźcie wygodnie i prześledźcie pełen spis.

Lista usuwanych funkcji

  • Niemożliwe stanie się głosowe odtwarzanie i sterowanie audiobookami w Google Play Books,
  • Zniknie opcja ustawiania lub używania alarmów multimedialnych, muzycznych lub radiowych na urządzeniach obsługujących Asystenta Google,
  • Nie będzie opcji uzyskania dostępu do książki kucharskiej, zarządzania nią, przenoszenia przepisów z urządzenia na urządzenie, odtwarzania filmów instruktażowych z przepisami bądź wyświetlania przepisów krok po kroku,
  • Zniknie możliwość zarządzania stoperem na inteligentnych wyświetlaczach i głośnikach,
  • Użytkownicy nie użyją głosu do wywoływania urządzenia lub wysyłania wiadomości do Google Family Group,
  • Internauci nie użyją głosu do wysłania wiadomości e-mail, wideo lub audio,
  • Nie będzie też opcji zmiany harmonogramu wydarzenia w Kalendarzu Google za pomocą głosu,
  • Tryb samochodowy Asystenta Google obecny w Mapach Google pozbędzie się opcji czytania i wysyłania wiadomości tekstowych, a także wykonywania połączeń i sterowania multimediami,
  • Głosowo nie poprosimy także o zaplanowanie lub odsłuchania wcześniej zaplanowanych ogłoszeń Family Bell,
  • Użytkownicy aplikacji Calm nie poproszą już o aktywację funkcji medytacji za pomocą głosu,
  • Sterowanie głosowe aktywnościami przestanie być dostępne na urządzeniach Fitbit Sense i Versa 3,
  • Wyświetlanie podsumowań snu stanie się dostępne wyłącznie na ekranach Google Smart Display,
  • Połączenia wykonywane z głośników i inteligentnych wyświetlaczy nie będą już wyświetlane wraz z identyfikatorem dzwoniącego,
  • Szacunkowy czas dojazdu do pracy nie będzie już wyświetlany na inteligentnych ekranach,
  • Niemożliwe stanie się sprawdzanie osobistych tras podróży za pomocą głosu,
  • Zniknie też opcja zapytania się o informacje o konkretnych kontaktach,
  • Zlikwidowana zostanie opcja proszenia o wykonanie określonych czynności: wysłanie płatności, dokonanie rezerwacji lub opublikowanie postu w mediach społecznościowych.

Jak więc widzicie, Asystent Google stanie się znacznie uboższą usługą. Czy więc możemy mówić o początku końca tej popularnej usługi? Na razie chyba jest za wcześnie na wydawanie takich opinii, choć społeczność nie ma co do tego wątpliwości. Warto przy okazji wspomnieć, że przy okazji likwidowania powyższych rozwiązań koncern zdecydował się na implementację kilku istotnych ulepszeń.

Wprowadzono pewne usprawnienia do aplikacji Google, za pomocą której znacznie łatwiej wyszukamy coś przy pomocy głosu. Dotknięcie mikrofonu sprawi wyświetlenie podpowiedzi wyszukiwania. Kto wie, może firma dąży tym samym do całkowitej dezaktywacji Asystenta? Czas pokaże.

Źródło: Google / Zdjęcie otwierające: instalki.pl (Mateusz Ponikowski)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.