Asystent Google, jak to asystent, ułatwia nam nasze codzienne życie. Wykonuje za nas proste zadania, takie jak na przykład zapisanie spotkania w kalendarzu czy przełączenie akurat lecącej piosenki, dzięki czemu oszczędzamy czas. Jak to wygląda w praktyce?
Zobacz również: Asystent Google przemówił do mnie po polsku. Jak wypadł? Jestem zaskoczony
Jednak polski asystent Google to nie tylko nasz ojczysty język – to również Polak z krwi i kości głośnika smartfona. Zna on nasze zwyczaje i elementy popkultury. W przeciwieństwie do niektórych prawdziwych Polaków bezbłędnie odpowie kto napisał Dziady, a także odniesie się do klasyki naszej kinematografii (chociaż nie wiemy jeszcze czy zna filmy Patryka Vegi).
„Uważamy, że Asystent Google jest najwygodniejszym narzędziem pomagającym wykonywać codzienne zadania. Rozmowa jest dla nas najbardziej naturalnym sposobem komunikacji i właśnie dlatego to główny sposób porozumiewania się z Asystentem, teraz także po polsku” – mówi Michał Długosz, Product Marketing Manager w Google, odpowiedzialny za wprowadzenie Asystenta na polski rynek. – „Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także polską kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy nadal udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje.”
„Użyteczność Asystenta jest dla nas bardzo ważna. Ale chcemy również, aby użytkownicy polubili Asystenta i chętnie do niego mówili. Staraliśmy się dobrze oddać tę polską osobowość i mamy nadzieję, że użytkownicy będą ją odkrywali” – dodaje Długosz.
Jednak Asystent pomoże nie tylko w codziennych zadaniach zwykłych ludzi. Actions on Google to nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw. Dzięki niej firma może stworzyć własną akcję (komendę głosową), dzięki której każdy użytkownik będzie mógł łatwo wejść w interakcję z daną marką. Swoje akcje już stworzyli PLAY oraz eSky.
Fioletowy operator pozwoli przez Asystenta sprawdzić nowosci w ofercie operatora. Wystarczy powiedzieć OK Google, zapytaj PLAY co nowego. eSky natomiast pozwoli po rzuceniu OK Google, porozmawiaj z eSky za pomocą prostych komend wyszukać najbardziej korzystne cenowo połączenia lotnicze.
„Współpraca z Google wpisuje się idealnie w naszą strategię digitalową, w której staramy się uprościć kontakt klienta z PLAY” – komentuje współpracę Michał Sobolewski, CMO PLAY – „To dopiero pierwszy krok w ekscytującym projekcie, który daje nam i klientom w zasadzie nieograniczone możliwości.
W ciągu najbliższych tygodni Asystent zostanie udostępniony użytkownikom smartfonów z Androidem w wersji 5.0, albo wyższej. Żeby pierwszy raz uruchomić Asystenta w systemie Google wystarczy przytrzymać przycisk ekranu głównego. Dzięki temu możemy w przyszłości przytrzymać przycisk, albo powiedzieć OK Google, aby uruchomić aplikację. Żeby uniknąć dziwnych spojrzeń w autobusie, bądź innym publicznym miejscu, będziemy mogli również do Asystenta napisać. Posiadacze urządzeń z iOS natomiast będą mogli pobrać dedykowaną aplikację Asystenta Google z Apple App Store.
Źródło: Google