Z BugCheck2Linux BSOD nie straszny
NTDEV to developer, który stworzył odchudzony Windows 11 pod nazwą tiny11. OS ten jest tak lekki, że w wersji Live11 udało się go uruchomić z pamięci VRAM karty graficznej. Teraz utalentowany twórca nagłośnił istnienie ciekawego, eksperymentalnego narzędzia o nazwie BugCheck2Linux. Stworzony przez dewelopera o pseudonimie NSG650 umożliwia uruchomienie tekstowego Linuxa w razie awarii Windowsa.
Windows crashed? Just switch to Linux!
A demonstration of the Windows bugcheck callback feature, which allows Windows to run programs AFTER it has a BSOD!
A step closer to the mythical Blue Screen of Doom.https://t.co/w10EOlJeEQ pic.twitter.com/coQQW6eKMr— NTDEV (@NTDEV_) May 15, 2023
W skrócie: narzędzie BugCheck2Linux może uruchomić „prawdziwą” powłokę systemu Linux po wystąpieniu BSOD systemu Windows. Twórca udostępnionego na GitHub rozwiązania wyjaśnia, że BugCheck2Linux może zdziałać cuda, rejestrując wywołanie zwrotne BugCheck. Zgodnie z oficjalną dokumentacją firmy Microsoft, sterownik może użyć funkcji wywołania zwrotnego BugCheck, aby dodać dane specyficzne dla sterownika do pliku zrzutu awaryjnego lub nawet zresetować urządzenie do ostatnio znanego stanu stabilnego działania.
Funkcja wywołania zwrotnego BugCheck może uruchomić plik wykonywalny lub cały tekstowy system operacyjny inny niż Windows, tak jak dzieje się to w przypadku BugCheck2Linux.
Narzędzie od NSG650 wykorzystuje bootvid.dll, sterownik wyjścia wideo Windows w trybie VGA podczas procedury ładowania początkowego, dla wyświetlania obrazu oraz sterownik klawiatury PS/2 do obsługi klawiatury.
BugCheck2Linux działa jako sterownik w standardowym środowisku Windows. Po wyświetleniu BSOD sterownik uruchamia mały emulator RISC V wykorzystujący powłokę tekstową Linuksa.
Idealnie nie jest, ale… da się
Tak, narzędzia ma masę ograniczeń. BugCheck2Linux nie obsługuje sekwencji specjalnych ANSI, działa tylko w rozdzielczości 640×480 w 16 kolorach, wyłącznie w trybie BIOS, więc obecnie nie ma wsparcia dla systemów UEFI. Jest bardzo powolny i zapewnia słabą obsługę klawiatury. Zalety? Działa. Niektórym w pewnych sytuacjach może pomóc ocalić „cztery litery”.
Deweloper zawdzięcza stworzenie swojego projektu innym rozwiązaniom open source, takim jak mini-rv32ima (emulator RISC V), projekt ReactOS (dokumentacja bootvid) i OSdev Wiki za dokumentację dotyczącą systemu odpytywania PS/2.
Źródło: github, techspot