BugCheck2Linux uruchomi Linuksa w razie wystąpienia BSOD w systemie Windows

Maksym SłomskiSkomentuj
BugCheck2Linux uruchomi Linuksa w razie wystąpienia BSOD w systemie Windows
Niebieski ekran śmierci (ang. blue screen of deathBSOD) towarzyszy użytkownikom systemów Windows już od przeszło 30 lat. Wprawdzie w najnowszym Windows 11 występuje szalenie rzadko, a nieco tylko częściej we wciąż najpopularniejszym Windows 10, ale nadal od czasu do czasu pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, skutecznie torpedując oddawanie się pracy lub rozrywce. Do tej pory w razie wyświetlenia BSOD jedynym sposobem na powrót do działania był restart komputera. Teraz, za sprawą BugCheck2Linux, na pececie nadal da się wykonywać akcje.

Z BugCheck2Linux BSOD nie straszny

NTDEV to developer, który stworzył odchudzony Windows 11 pod nazwą tiny11. OS ten jest tak lekki, że w wersji Live11 udało się go uruchomić z pamięci VRAM karty graficznej. Teraz utalentowany twórca nagłośnił istnienie ciekawego, eksperymentalnego narzędzia o nazwie BugCheck2Linux. Stworzony przez dewelopera o pseudonimie NSG650 umożliwia uruchomienie tekstowego Linuxa w razie awarii Windowsa.



W skrócie: narzędzie BugCheck2Linux może uruchomić „prawdziwą” powłokę systemu Linux po wystąpieniu BSOD systemu Windows. Twórca udostępnionego na GitHub rozwiązania wyjaśnia, że BugCheck2Linux może zdziałać cuda, rejestrując wywołanie zwrotne BugCheck. Zgodnie z oficjalną dokumentacją firmy Microsoft, sterownik może użyć funkcji wywołania zwrotnego BugCheck, aby dodać dane specyficzne dla sterownika do pliku zrzutu awaryjnego lub nawet zresetować urządzenie do ostatnio znanego stanu stabilnego działania.

Funkcja wywołania zwrotnego BugCheck może uruchomić plik wykonywalny lub cały tekstowy system operacyjny inny niż Windows, tak jak dzieje się to w przypadku BugCheck2Linux.

Narzędzie od NSG650 wykorzystuje bootvid.dll, sterownik wyjścia wideo Windows w trybie VGA podczas procedury ładowania początkowego, dla wyświetlania obrazu oraz sterownik klawiatury PS/2 do obsługi klawiatury.

BugCheck2Linux działa jako sterownik w standardowym środowisku Windows. Po wyświetleniu BSOD sterownik uruchamia mały emulator RISC V wykorzystujący powłokę tekstową Linuksa.

Idealnie nie jest, ale… da się

Tak, narzędzia ma masę ograniczeń. BugCheck2Linux nie obsługuje sekwencji specjalnych ANSI, działa tylko w rozdzielczości 640×480 w 16 kolorach, wyłącznie w trybie BIOS, więc obecnie nie ma wsparcia dla systemów UEFI. Jest bardzo powolny i zapewnia słabą obsługę klawiatury. Zalety? Działa. Niektórym w pewnych sytuacjach może pomóc ocalić „cztery litery”.

Deweloper zawdzięcza stworzenie swojego projektu innym rozwiązaniom open source, takim jak mini-rv32ima (emulator RISC V), projekt ReactOS (dokumentacja bootvid) i OSdev Wiki za dokumentację dotyczącą systemu odpytywania PS/2.

Źródło: github, techspot

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.