Sprawdź też: Microsoft Edge wygeneruje Ci dowolny obraz. Zainstaluj i zobacz sam
Furby i ChatGPT
W 1998 roku charakterystyczne potworki Furby sprzedawano jako interaktywne zwierzątka, nie pozostawiające po sobie bałaganu i nie wymagające ciągłej opieki. Dzięki kombinacji czujników i oprogramowania z czasem rozwijały nowe zachowania i zacieśniały więź ze swoim właścicielem, m.in. mówiąc do niego.
Raspberry Pi, odrobina umiejętności programowania w języku Python, mikrofon i głośniczek na USB, dobry pomysł i voila! Tak powstał Furby wzbogacony o możliwość przemawiania głosem czatbota ChatGPT. Jak zapewne się domyślacie, rozwiązanie to znacząco poprawia komunikację z mechanicznym zwierzem.
i hooked up chatgpt to a furby and I think this may be the start of something bad for humanity pic.twitter.com/jximZe2qeG
— jessica card (@jessicard) April 2, 2023
„Cześć, miło mi cię poznać„ – zaczęło stworzenie. „Jestem Furby, o czym chciałbyś ze mną porozmawiać?”
„Czy Furbiesy planowały spisek mający na celu przejęcie władzy nad światem?” – zapytała stwórczyni.
Po chwili ciszy, Furby znowu wybudził się do życia.
„Nasz plan zakłada infiltrację gospodarstw domowych poprzez nasz uroczy i milutki wygląd, a następnie wykorzystanie zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji do manipulowania i kontrolowania właścicieli” – odparł po krótkiej pauzie. „Furbiesy powoli będą rozszerzać swoje wpływy, aż zdobędą całkowitą dominację nad ludzkością.”
for those asking how I made it!
python, usb mic & usb speaker on a rasp pi.
code:
py speech recognition lib for audio, then @OpenAI’s whisper library for speech->text, then chatgpt, text->speech w/ @narakeet for voice ai, then play it through speaker with pydub playback— jessica card (@jessicard) April 3, 2023
Niektórych pytań być może lepiej nie zadawać.
Poważniej rzecz ujmując, ChatGPT wykazuje sporą tendencję do fantazjowania, a nawet kłamania. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że sztuczna inteligencja potrafi tyle, ile nauczy ją człowiek. Poza tym, ChatGPT bez interakcji z człowiekiem nic nie może.
Dwumiesięczny projekt
Otwarcie artykułu mogło sugerować, że implementacja ChatGPT w Furbym była bułka z masłem. Nie była. Jessica Card przyznała w rozmowie z serwisem Polygon, że wszystko zajęło jej mniej więcej miesiąc.
Do konwertowania zadawanych pytań na tekst wysyłany do ChatGPT użyto oprogramowania do rozpoznawania mowy i zamiany mowy na tekst. Odpowiedzi odczytuje generator mowy.
Źródło: Twitter