Chińczycy pozwolili sztucznej inteligencji przejąć kontrolę nad swoim satelitą

Anna BorzęckaSkomentuj
Chińczycy pozwolili sztucznej inteligencji przejąć kontrolę nad swoim satelitą
Co by było, gdyby sztuczna inteligencja przejęła kontrolę nad znajdującymi się w kosmosie satelitami? Naukowcy z Chin postanowili to sprawdzić. Na szczęście, przeprowadzili swój eksperyment z głową, dając sztucznej inteligencji dostęp tylko i wyłącznie do kamer jednego z chińskich satelitów. Dostęp ten zagwarantowali na 24 godziny.

Eksperyment o ciekawych rezultatach

Omawiany eksperyment został przeprowadzony z użyciem małego obserwacyjnego satelity znanego jako Qimingxing 1. Jak wspomniałam, naukowcy nie pozwolili sztucznej inteligencji przejąć kontroli nad wszystkimi systemami maszyny, a tylko nad jej systemem kamer. Innymi słowy, AI nie mogła zmieniać orbity pojazdu.

No więc, w jaki sposób sztuczna inteligencja wykorzystała system kamer satelity? Naukowcy odkryli, że ta zdecydowała się przyjrzeć z jego pomocą dość nietypowym celom. Jednym z tych celów było Patna, miasto nad rzeką Ganges w Indiach, z którego pochodzi tak zwany pułk Bihar. Pułk ten brał udział w konflikcie, który w 2020 roku miał miejsce między wojskami indyjskimi i chińskimi w Dolinie Galwan.

patna
Miasto Patna, które było jednym z celów obserwacyjnych chińskiej sztucznej inteligencji. | Źródło: mat. własne

Podczas eksperymentu sztuczna inteligencja przeprowadziła również obserwacje japońskiego portu Osaka. Mowa o porcie znanym z okazjonalnego przyjmowania statków marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

Satelity w rękach AI

Co istotne, w ramach swojego eksperymentu naukowcy nie przekazywali sztucznej inteligencji żadnych poleceń. Ta wybrała swoje cele obserwacyjne w zupełności samodzielnie i trudno stwierdzić, dlaczego zdecydowała się przyjrzeć takim, a nie innym obszarom – między innymi dlatego, że nie podzielono się żadnymi szczegółowymi informacjami na jej temat. Celem eksperymentu było sprawdzenie, jak sztuczna inteligencja wykorzystałaby dostęp do kamer satelity. Cóż, wykorzystała go w sposób co najmniej ciekawy.

Zdaniem badaczy sztuczna inteligencja mogłaby znacznie usprawnić konstelację chińskich satelitów. Niektóre z tych satelitów w ogóle nie są bowiem używane, a inne pełnią role o niskiej wartości. Dzięki sztucznej inteligencji maszyny te mogłyby znacznie sprawniej ostrzegać władze o potencjalnych zagrożeniach czy nietypowej aktywności.

Chiński eksperyment może nieco niepokoić. Jasne jest bowiem, w jaki sposób Chiny mogłyby wykorzystywać satelity kontrolowane przez AI – do sprawniejszego szpiegowania innych państw. Jeżeli zdecydują się na oddanie kontroli nad kamerami satelitów sztucznej inteligencji, niewątpliwie tego samego dokonają inne państwa, aby nie pozostać w tyle.

Nie pozostaje nam nic innego, jak mieć nadzieję na to, że nikt nie zdecyduje się oddać sztucznej inteligencji pełnej kontroli nad jakimkolwiek satelitą. To mogłoby się bardzo źle skończyć.

Źródło: SCMP , fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.