Źródło komplikacji
Dlaczego setne wydania przeglądarek mogą wywołać problemy z działaniem pewnych witryn dostępnych w Internecie? To proste. Gdy odwiedzasz stronę w sieci, Twoje urządzenie wysyła tej stronie zapytanie między innymi o identyfikator Twojej przeglądarki internetowej, zawierający między innymi numer jej wersji. Chodzi o tak zwany user agent string (UAString) wykorzystywany do rozpoznania typu programu klienckiego i budowania statystyk odwiedzin witryn WWW przez różne przeglądarki bądź roboty. Póki co nie wszystkie strony są gotowe na przyjęcie identyfikatora obejmującego numer przeglądarki poszerzony o dodatkową cyfrę.
Major milestone: Chrome and Firefox will soon reach version 100!
The version number is going up to three digits and both browsers are working on mitigating the potential impact of this change. Learn more about it and pitch in to help with testing https://t.co/FtPl4CRjfk
— Chrome Developers (@ChromiumDev) February 15, 2022
A na czym omawiane problemy miałyby polegać? Pokazał to eksperyment zapoczątkowany w czerwcu 2021 roku przez Mozillę, by sprawdzić, czy trzycyfrowe numery wersji miałyby jakiekolwiek skutki uboczne.
Okazało się, że za sprawą trzycyfrowych numerów wersji niewielka liczba witryn nie wyświetla się lub nie działa poprawnie. Wyświetlane są na ich łamach na przykład wiadomości o tym, że dana witryna nie wspiera tej przeglądarki, pojawiają się błędy w renderowaniu, komunikaty o numerach takich jak 403 i tym podobne.
Chociaż mowa o niedużej liczbie stron internetowych, nie są to strony mało znane czy odwiedzane rzadko. Błędy dotykają bowiem takie serwisy jak HBO GO, Yahoo i stronę Bethesdy czy T-Mobile.
Coś, na co trzeba się przygotować
Dobra wiadomość jest taka, że zarówno Google, jak i Mozilla pracują nad tym, by złagodzić jakiekolwiek potencjalne problemy, które mogą pojawić się po wydaniu setnych wersji przeglądarek. Pojawiły się na przykład plany, by wówczas tymczasowo zamrozić w identyfikatorze user agent string numer przeglądarek na liczbie 99. Firmy zachęcają też deweloperów witryn, by Ci testowali działanie swoich stron w parze z identyfikatorami przeglądarek w wersjach 100.
Zgodnie z obecnymi planami, stabilne wydanie Google Chrome 100 ma zadebiutować 29 marca, Firefox 100 3 maja, a Edge 100 w okolicach 31 marca. Innym popularnym przeglądarkom na razie daleko jest do wersji o numerze 100.
Źródło: TechSpot, fot. tyt. Canva