Chrome OS Flex da drugie życie Twojemu komputerowi. To najlepszy pomysł Google od lat

Aleksander PiskorzSkomentuj
Chrome OS Flex da drugie życie Twojemu komputerowi. To najlepszy pomysł Google od lat
{reklama-artykul}
Chrome OS Flex da drugie życie Twojemu komputerowi. To najlepszy pomysł Google od lat Po latach rozwijania oprogramowania Chrome OS Google zdecydowało się na znaczącą zmianę swojej polityki. Amerykańska firma od teraz pozwoli zainstalować swój system na praktycznie dowolnym komputerze – nie tylko dedykowanych Chromebookach.

Na ten moment Chrome OS Flex jest dostępny w postaci programu wczesnego dostępu, ale sytuacja zmieni się na przestrzeni 2022 roku. Linuks zdecydowanie ma się czego bać. Chrome OS Flex może być idealnym rozwiązaniem dla starszych komputerów.

Chrome OS Flex – co to takiego?

Google twierdzi, że oprogramowanie Chrome OS Flex, to “darmowy i zrównoważony sposób na modernizację urządzeń, które już posiadasz”. Na samym początku Chrome OS Flex będzie dostępny dla klientów edukacyjnych i korporacyjnych. Później trafi na rynek konsumencki.

Czym więc jest Chrome OS Flex? To system, który z powodzeniem zastąpi macOS lub Windowsa na dowolnej maszynie. Z tego oprogramowania będzie można skorzystać bez podwójnego rozruchu, po prostu zastępując swój obecny system. Dla wszystkich osób, które chcą przetestować Chrome OS Flex, Google przygotowało możliwość utworzenia rozruchowego dysku USB za pośrednictwem specjalnego narzędzia. Instalacja Chrome OS Flex na komputerze z macOS lub Windowsem ma zająć zaledwie kilka minut.

Google przygotowało też niespodziankę dla klientów korporacyjnych. Osoby instalujące Chrome OS Flex w większych firmach będą mogły skorzystać z zaawansowanych ustawień zabezpieczeń, sterowania urządzeniami czy możliwości tworzenia raportów analitycznych dla administratorów.

chromeosflex2
fot. instalki.pl

Chrome OS Flex – wymagania

Google podzieliło się tym, czego będziesz potrzebować, aby móc w pełni skorzystać z uroków Chrome OS Flex.

Wymagania Chrome OS Flex:

  • urządzenie do utworzenia instalatora USB (pendrive)
  • sprzęt z systemem operacyjnym Chrome, Windows lub Mac
  • sprzęt z procesorem Intel lub AMD z architekturą x86-64bit
  • pamięć RAM na poziomie 4 GB
  • 16 GB pamięci wewnętrznej
  • BIOS z dostępem administratora

Amerykanie informują także, że komputery sprzed 2010 roku mogą nie gwarantować płynnego działania Chrome OS Flex. Same wymagania wyglądają jednak bardzo przystępnie. W tym miejscu znajdziecie listę kompatybilnych, certyfikowanych komputerów.

chromeosflex3
fot. Google

Najlepszy pomysł Google od lat

Otworzenie się na nowych klientów i udostępnienie Chrome OS w wersji Flex to jedna z najlepszych decyzji Google od lat. Sam Chromem OS jest świetnym oprogramowaniem do pracy biurowej czy edukacji i nie wymaga praktycznie żadnych zasobów do działania. Całość opiera się na przeglądarce Chrome, która jest regularnie aktualizowana pod kątem zabezpieczeń. Warto pamiętać również, że same aplikacje internetowe działają na oprogramowaniu Google lepiej niż dobrze.

To jednak nie najważniejsze. Chrome OS Flex w bardzo ciekawy sposób staje się od teraz konkurencją dla Linuksa – pierwszego wyboru w przypadku starszych komputerów.

Jak dalej będzie rozwijał się ten system? Zobaczymy. Na ten moment jednak całość zapowiada się wybornie.

Źródło: Google / fot. Google

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.