Jeśli miałbym wskazać dwie najpopularniejsze wśród polskich kierowców aplikacje, bez wahania postawiłbym na Mapy Google i Yanosik. Pierwsze narzędzie odpowiada za prowadzenie do celu, podczas gdy ta druga, działająca w tle, ostrzega przed fotoradarami i zagrożeniami na drodze. Eksperci z zespołu Yanosik podzielili się właśnie z nami ciekawostkami z wielkiego podsumowania aktywności użytkowników apki z roku 2023.
- Pobierz: Yanosik (Android)
- Pobierz: Yanosik (iOS)
Yanosik w 2023 roku – ciekawostki
Dacie wiarę, że z aplikacji Yanosik korzysta już ponad 2,5 miliona kierowców miesięcznie? Wcale nie trudno w to uwierzyć. Mandaty w Polsce są znacznie wyższe niż jeszcze kilka lat temu i mnóstwo kierowców za sprawą tego narzędzia skutecznie ich unika. Wygodne rozwiązanie na bieżąco dostarcza informacji z trasy, pozwalając użytkownikom na zgłaszanie zdarzeń. Społeczność Yanosik jest szalenie aktywna, czemu dają wyraz niniejsze ciekawostki.
- Nie przegap: Netflix znów podrożeje. Zniknie też najtańszy pakiet
Jedynymi częstymi zgłoszeniami w aplikacji Yanosik wcale nie są nieoznakowane patrole policji. Łącznie w 2023 roku kierowcy dokonali 18 402 544 zgłoszeń – to imponująca liczba. Najwięcej odnotowano w następujących miesiącach:
- Inspekcja – marzec
- Policja – marzec
- Nieoznakowani – marzec
- Prace drogowe – czerwiec
- Kontrola prędkości – lipiec
- Zatrzymany pojazd – sierpień
- Zagrożenia – sierpień
- Wypadki – październik
Najbezpieczniejszym dniem 2023 roku był 1 stycznia. Wtedy to na jednego użytkownika aplikacji przypadło najmniej wypadków. Najwięcej zgłoszeń wypadków odnotowano 3 lutego, 19 maja zarejestrowano rekord zgłoszeń kontroli prędkości, a najmniej – 24 grudnia. Najwięcej robót drogowych zgłoszono… a jakże, w wakacje – w sierpniu 2023 roku. Pogoda sprzyja wtedy pracom budowlanym.
Polecamy: Ile jest fotoradarów i innych urządzeń pomiarowych w Polsce? Nie uwierzysz
Średnia liczba dziennych zgłoszeń o ograniczeniach prędkości (kontrolach policyjnych) była największa w lipcu i sierpniu. Wtedy to trwa sezon urlopowy, a Polacy tłumnie przemierzają krajowe drogi. W lipcu notowano średnio aż 4120 zgłoszeń dziennie, aw lipcu – 3861.
Więcej statystyk drogowych
Godna uwagi ciekawostka przekazywana przez Yanosik dotyczy średniej długości trasy w kilometrach. Po włączeniu Yanosik apka ocenia styl jazdy kierowcy, przez co wie, jak długo przebywał on w trasie. Wielkim zaskoczeniem chyba nie będzie, że najdłuższe średnie trasy polscy kierowcy robili właśnie w lipcu i sierpniu. Było to odpowiednio 56,19 oraz 56,77 km. Najkrótsze trasy robiono w marcu – 40,67 km. Mediana długości trasy użytkowników aplikacji poza sezonem wakacyjnym oscyluje w okolicach 13 km.
Najdłuższe trasy pokonywano średnio w niedziele – 57,85 km.
Yanosik to także darmowa nawigacja samochodowa. Najczęściej punkty docelowe wyszukiwano w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdańsku i Łodzi. Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce były Poznań, Wrocław, Kielce, Rzeszów i Katowice.
Jeśli chodzi o punkty docelowe, niestety królowały szpitale. Na dalszych miejscach lotniska, galerie, hotele i… aleje.
Wszystkim miłośnikom jazdy za kółkiem życzymy na rok 2024 pięknych bezawaryjnych i bezkolizyjnych podróży.
Źródło: Yanosik