Wygląda na to, że Copilot zyskał właśnie nową umiejętność. Chodzi rzecz jasna o możliwość tworzenia piosenek za pomocą sztucznej inteligencji. Wystarczy wpisać kilka podpowiedzi tekstowych i zacznie dziać się magia. Wygenerowanie jakościowego utworu nie będzie jednak takie proste – mimo wszystko należy wysilić szare komórki i dać asystentowi konkretną porcję informacji. Trzeba jednak przyznać, iż mówimy o naprawdę przydatnym usprawnieniu. Poniżej znajdziecie nagranie, na którym zobaczycie sposób działania funkcji.
Copilot zintegrowany z przydatnym rozszerzeniem
Nie da się ukryć, że sztuczna inteligencja coraz odważniej oddziałuje na nasze życie. Obecność tej technologii można dostrzec już praktycznie wszędzie, zwłaszcza mowa tu o najpopularniejszych aplikacjach. Technologiczne korporacje inwestują miliardy dolarów w rozwój AI i nic nie wskazuje na to, by mieli wycofać się z obranej stosunkowo niedawno polityki. Nieustannie wspierane są również chatboty, które regularnie zyskują interesujące ulepszenia.
Niedawno mieliśmy do czynienia z ogłoszeniem modelu Gemini, docelowo ma on zrewolucjonizować branżę i działać o wiele lepiej niż konkurencja. Microsoft mocno wierzy w ten projekt, lecz zapewne jeszcze trochę czasu minie zanim stanie się on dostępny dla przeciętnych konsumentów. Dla nich na razie firma ma inne propozycje – chodzi między innymi o najnowszą aktualizację asystenta Copilot.
Dostał on właśnie narzędzie pozwalające na tworzenie piosenek AI, które jest zintegrowane z popularnym rozszerzeniem Suno AI. Twórcy chwalą się, że wystarczy jednolinijkowa podpowiedź, by wygenerowana została ciekawa piosenka. Oznacza więc, iż nawet totalny nowicjusz będzie w stanie zamienić się w muzyka, przynajmniej na chwilę. Wystarczy odpalić usługę, aktywować stosowną wtyczkę i tyle. Co istotne – zmiany dotyczą nawet asystenta dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej. Działa on w naszym kraju, lecz osobiście nie widzę jeszcze obecności wspomnianego wyżej narzędzia. Może pojawi się na dniach?
Jak ma się sprawa z prawami autorskimi?
Stworzenie mającego sens tekstu może zająć trochę czasu i zapewne jedna podpowiedź tekstowa nie wystarczy. Warto jednak pochylić się chwilę nad tym, co dzieje się z piosenką w momencie, gdy ją wygenerujemy. Okazuje się, że ta kwestia nie jest do końca klarowna. Prawa autorskie do utworu należą do Suno, przynajmniej w momencie korzystania z bezpłatnej wersji wtyczki. Tekst staje się własnością użytkownika dopiero wtedy, gdy ten zapłaci za dostęp do wariantu Pro lub Premier.
Nie wiadomo jednak wtedy, na jakich zasadach tworzona jest muzyka i jakie dane były brane pod uwagę przy jej generowaniu. Na oficjalnej stronie wyczytać możemy wyłącznie informację o tym, że „zakres ochrony praw autorskich do treści generowanych przy użyciu sztucznej inteligencji jest złożoną i dynamiczną dziedziną prawa, która szybko ewoluuje i różnie się w zależności od kraju”. To prawda.
Zapewne obiło się Wam o uszy, że Unia Europejska pracuje nad wdrożeniem przepisów regulujących AI – gdy to się uda, to tego typu problemy zapewne będą wyłącznie cieniem przeszłości. Na razie jednak Copilot musi się z nimi mierzyć i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się w przyszłości zmienić. Jeśli jednak chcecie tworzyć piosenki wyłącznie na własny użytek, to niczego nie musicie się obawiać.
Źródło: Bing, Twitter (X) (@bing) / Zdjęcie otwierające: Microsoft