OpenAI przygotowuje się do udostępnienia DALL-E 3 – trzeciej generacji swojej sztucznej inteligencji generującej obrazy na podstawie opisów tekstowych. Model ten został już oficjalnie zapowiedziany i poznaliśmy ciekawe szczegóły na jego temat.
Jeszcze inteligentniejszy generator obrazów
Jak dowiadujemy się z relacji pochodzących z pierwszych prezentacji oprogramowania, DALL-E 3 ma być znacznym krokiem w przód względem modelu DALL-E 2. Przede wszystkim, nowe wydanie sztucznej inteligencji ma znacznie lepiej radzić sobie w rozumieniu intencji użytkownika. Ma ono znacznie lepiej radzić sobie z dekodowaniem długich, szczegółowych opisów i przekładaniem ich na generowane grafiki.
DALL-E 3 podobno ma również popełniać znacznie mniej błędów podczas rysowania… rąk. To dość istotna kwestia. Można wręcz stwierdzić, że ręce są wrogiem numer jeden modeli generujących obrazy. Algorytmy AI słyną wręcz z tego, jak bardzo nie potrafią pojąć koncepcji rąk . Jestem ciekawa, czy faktycznie trzecia wersja oprogramowania będzie w tej kwestii rewolucją.
DALL-E 3 w ChatGPT
Co najlepsze, OpenAI deklaruje, że z modelu DALL-E 3 będzie można korzystać nawet poziomu chatbota ChatGPT. Czatbota będzie można nawet wykorzystać do pomocy w napisaniu opisu, z którego generator obrazów wyciągnie jak najwięcej – na podstawie którego wygeneruje najlepszą grafikę.
Warto jeszcze wspomnieć, że DALL-E 3 ma zawierać mocniejsze zabezpieczenia względem modelu poprzedniej generacji. Firma wyszkoliła nowy model tak, aby ten ignorował w opisach pewne słowa, które mogą prowadzić do wygenerowania wulgarnych lub nienawistnych obrazów. OpenAI wprowadziła też zmiany, które mogą zapobiec potencjalnym przyszłym procesom sądowym. DALL-E 3 nie pozwoli bowiem na generowanie obrazów w stylu wybranego artysty.
O tym, jak DALL-E 3 sprawdza się w praktyce, przekonamy się już wkrótce. OpenAI planuje bowiem już w przyszłym miesiącu udostępnić ten model subskrybentom usługi ChatGPT Plus oraz klientom korporacyjnym. Na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle z DALL-E 2 będzie można skorzystać nawet za darmo. Trzymam kciuki za to, by stało się to prędzej niż później.
Źródło: Axios, fot. tyt. OpenAI