Właśnie jesteśmy świadkami obchodów 30. urodzin systemu Debian, czyli jednej z najstarszych dystrybucji Linuxa w historii. Nie można jej ominąć w opowieściach o rozwoju internetu, wywarła ona bowiem na technologię znaczący wpływ. Oprogramowanie nadal jest rozwijane i całkiem niedawno zyskało nawet ogromną aktualizację. Teraz cały zespół podziękował internautom za wszelkie okazane wsparcie.
Debian ma na karku już trzy dekady
Prezentacja systemu Debian odbyła się 16 sierpnia 1993 roku. Minęło sporo czasu i oprogramowanie wciąż istnieje. Jest uważane za bardzo stabilne i niecierpiące na wiele problemów. Poza tym sporo mówi się o jego bezpieczeństwie oraz szybkiej reakcji programistów na irytujące bolączki. Nie należy także zapominać o wolnej licencji i ciągłym przypominaniu, iż to społeczność jest najważniejsza.
Poza tym Debian jest po prostu kultowy i stał się bazą dla wielu innych tego typu projektów. Dlatego też 30. urodziny są dosyć istotnym wydarzeniem. Tak też zresztą uważają osoby za przedsięwzięcie odpowiedzialne. Na blogu opublikowano dosyć długi post dotyczący tej okrągłej rocznicy. Jak możemy tam wyczytać:
Ponad 30 lat temu świętej pamięci Ian Murdock napisał na grupę dyskusyjną comp.os.linux.development o przygotowaniu zupełnie nowego wydania Linuksa, które nazwał „The Debian Linux Release”. Zbudował to wydanie, w pewnym sensie, ręcznie, od zera. Ian wyłożył wytyczne co do sposobu działania nowego wydania, podejścia do kwestii rozmiaru, sposobu aktualizacji i instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem użytkowników bez dostępu do internetu. Debian u podstaw składa się z Użytkowników, Kontrybutorów, Deweloperów i Sponsorów, ale przede wszystkim Ludzi. Wkład i cele Iana pozostają podstawą Debiana, pozostają w całej naszej pracy, pozostają w umysłach i rękach użytkowników uniwersalnego systemu operacyjnego. Debian jest obecny w systemach klastrowych, centrach danych, komputerach osobistych, systemach wbudowanych, urządzeniach Internetu Rzeczy, laptopach, serwerach.
Teraz cały zespół planuje świętować urodziny na specjalnych przyjęciach organizowanych w Austrii, Belgii, Boliwii, Brazylii, Bułgarii, Czechach, Francji, Indiach, Iranie, Niemczech, Południowej Afryce, Portugalii, Serbii i Turcji. Tam też będzie okazja do pogadania z zespołem oraz zostaną przedstawione plany na przyszłość oraz rozwój.
Źródło: Debian / Zdjęcie otwierające: Debian, pexels.com