Debiutuje Opera One R2. Nowa wersja przeglądarki z AI

Anna BorzęckaSkomentuj
Debiutuje Opera One R2. Nowa wersja przeglądarki z AI

Opera zaprezentowała nową wersję swojej flagowej, modularnej przeglądarki internetowej Opera One – Opera One R2. Wersja ta wprowadza szereg ulepszeń, które znacząco poprawiają komfort użytkowania. Przyjrzymy się tym ulepszeniom bliżej.

Odtwarzacz multimedialny na nowo

Dla przypomnienia, Opera One zadebiutowała w 2023 roku i została zaprojektowana w oparciu o koncepcję Modular Design.  Ponadto zawiera wbudowaną sztuczną inteligencję – Aria. Opera One R2, czyli jej następna wersja, skupia się na poprawie doświadczeń płynących z konsumowania treści multimedialnych.

W związku z powyższym Opera One R2 wprowadza znaczące zmiany w odtwarzaczu multimedialnym, który został nawet uwolniony z paska bocznego, w którym się znajdował. Zaktualizowany odtwarzacz pozwala na kontrolowanie odtwarzanej muzyki czy muzyki czy wideo bez konieczności przełączania się między kartami. Wystarczy najechać kursorem na element na pasku bocznym, aby wstrzymać lub zmienić utwór lub wideo.

Przeprojektowane zostało również wyskakujące okienko modułu wideo. Teraz lepiej komponuje się ono z nowym wyglądem Opery One R2, a jednocześnie zachowuje swoją funkcjonalność.

Karty pod kontrolą

Opera One R2 wprowadza również funkcję podzielonego ekranu (Split screen), która pozwala na jednoczesną pracę na dwóch kartach w jednym oknie przeglądarki. To rozwiązanie zwiększy produktywność i wygodę użytkowania.

Dla przypomnienia, opera otrzymała niedawno inną ciekawą funkcję związaną z działaniem kart – funkcję Tab Emoji, która pozwala dekorować karty emotikonami. Tymczasem Opera One R2 otrzymała też funkcję śladów, które będą subtelnie dawać użytkownikom znać, które karty ostatnio odwiedzili. Im jaśniejsze podkreślenie karty, tym dawniej do niej nie przechodziliśmy. Co jednak ważne, ta funkcja ma aktywować się dopiero w przypadku posiadania ponad trzydziestu otwartych kart, dzięki czemu nie będzie szczególnie rozpraszająca.

Aria z jeszcze większymi możliwościami

Aria, czyli sztuczna inteligencja wbudowana w przeglądarkę Opera One, potrafi teraz generować obrazy na podstawie poleceń, odczytywać odpowiedzi na głos, a nawet analizować przesłane obrazy, rozpoznając obiekty czy rozwiązując zadania matematyczne. Z kolei tryb kontekstu strony pozwala jej na dogłębną analizę stron internetowych bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Aria może podsumować treść strony, wyodrębnić kluczowe informacje, a nawet przetłumaczyć tekst.

Opera One R2 na razie została udostępniona tylko w deweloperskiej wersji przeglądarki. Pobierzesz ją za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.

Źródło: Opera, fot. tyt. Opera

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.