Dyrektor FBI: TikTok to najlepsze narzędzie szpiegowskie Chin

Maksym SłomskiSkomentuj
Dyrektor FBI: TikTok to najlepsze narzędzie szpiegowskie Chin
Temat TikToka w kontekście szpiegowania użytkowników z całego świata jak bumerang. Jedna z najpopularniejszych aplikacji wśród młodzieży, należąca do chińskiego ByteDance, co rusz wzbudza kontrowersje związane z bezpieczeństwem. Dyrektor FBI Christopher Wray po raz kolejny podzielił obawy Waszyngtonu dotyczące rzeczonej apki. Problem leży rzekomo w algorytmie TikToka i jego dostępności dla władz Chin, postrzeganych przez wiele rządów i internautów jako autorytarny reżim.

Dyrektor FBI o TikToku

TikTok nazwany został potężnym narzędziem do szpiegowania i kontroli zachowań obywateli, „a chińska dyktatura komunistyczna może z nim zrobić, co chce”. Tak twierdzi Chris Wra, szef Federalnego Biura Śledczego Stanów Zjednoczonych (FBI). Obawy zostały wyrażone podczas wydarzenia na Uniwersytecie Michigan w Gerald R. Ford School of Public Policy.

Wray określił TikTok, niezwykle popularną aplikacji z 80 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych i 1 miliardem aktywnych użytkowników na całym świecie, jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Wray zauważył, że najbardziej palącym problemem związanym z TikTok jest algorytm rekomendacji, który może zostać wykorzystany przez władze Pekinu do „manipulowania treściami i, jeśli chcą, wykorzystania ich do wpływania na influencerów”. Wray powiedział, że Partia Komunistyczna Chin ma możliwość zbierania danych użytkowników do bardziej tradycyjnych operacji szpiegowskich.

W niektórych krajach, na przykład w Indiach, TikTok jest zakazany.


TikTok w ogniu krytyki USA. Czy zostanie zbanowany?

Zdaniem dyrektora FBI, TikTok i podobne „narzędzia kontroli i szpiegostwa są w rękach rządu, który nie podziela amerykańskich wartości”. Mówił dalej, że „Chiny mają misję, która jest bardzo sprzeczna z tym, co leży w najlepszym interesie Stanów Zjednoczonych”. W jego opinii obywatele powinni mieć to na uwadze, gdy korzystają z TikToka.

Uwagi Wraya pokrywają się z opiniami wielu amerykańskich polityków. W USA panuje znaczące ponadpartyjne poparcie dla całkowitego zakazu funkcjonowania TikToka w tym kraju. Komisarz FCC Brendan Carr powiedział wcześniej, że rząd USA powinien wyegzekwować krajowy zakaz dla działania chińskiej aplikacji. Obecnie rząd współpracuje z ByteDance w celu rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem TikToka.

Potencjalnym rozwiązaniem obaw byłaby współpraca z amerykańską firmą, taką jak Oracle, w celu kierowania ruchu użytkowników z USA przez serwery w USA. TikTok zaczął robić to jeszcze w czerwcu bieżącego roku. Jednak Wray nie wydaje się być przekonany co do skuteczności tej idei. Powiedział, że jest to kwestia omawiana w Komitecie Inwestycji Zagranicznych w Waszyngtonie.

Wielu komentatorów dziwi to, z jaką łatwością Stany Zjednoczone zakazały sprzedaży lub importu pewnych technologii z Chin, a mimo to nadal pozwalają TikTokowi na działanie w obrębie tego kraju.

Przedstawiciele ByteDance są optymistycznie nastawieni do efektów bieżących, poufnych rozmów, które firma prowadzi z rządem USA. TikTok jest podobno „na dobrej drodze do pełnego rozwiązania wszystkich uzasadnionych obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym USA”, powiedziała firma. Dodano, że ByteDance „poczynił już znaczne postępy we wdrażaniu tych rozwiązań”.

Źródło: Canada Today

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.