Dzisiaj święto. Tak, chodzi o 23. urodziny Gadu-Gadu

Maksym SłomskiSkomentuj
Dzisiaj święto. Tak, chodzi o 23. urodziny Gadu-Gadu

Wielu Polaków wie, że 15 sierpnia jest dniem święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Wojska Polskiego. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dokładnie w ten sam dzień swoje urodziny obchodzi kultowy komunikator Gadu-Gadu. Uruchomiono go 15 sierpnia 2000 roku i ten niemal z miejsca podbił serca wszystkich Polaków. 23. urodziny Gadu-Gadu to doskonała okazja do kilku wspominek. Pamiętasz jeszcze dźwięk przychodzącej wiadomości na Gadu-Gadu?

23. urodziny Gadu-Gadu

Pamiętasz ten dźwięk?

To właśnie dźwięk przychodzącej wiadomości na Gadu-Gadu. Dwie dekady temu elektryzował on młodzież i starsze osoby zarywające noce na rozmowach ze znajomymi i bliskimi. Boom na Gadu-Gadu nałożył się na wzrost popularności stałych łącz internetowych w Polsce. W nieco ponad dobę od uruchomienia Gadu-Gadu w systemie zarejestrowało się ponad 10 000 użytkowników. W 2011 roku Gadu-Gadu miało już 7 milionów unikalnych użytkowników, którzy wysyłali ok. 300 milionów wiadomości dziennie.

Gadu-Gadu zachwycał lekkością, czytelnym interfejsem, przyjazną obsługą i animowanymi emotikonami. Rozmowy trafiały do archiwum, a komunikator umożliwiał też przesyłanie zdjęć.

Tak wyglądało Gadu-Gadu w 2007 roku. | Źródło: archiwum własne

Co godne zapamiętania, twórcą Gadu-Gadu jest Polak, Łukasz Foltyn.

Mało kto wie, że Gadu-Gadu było pierwszym komunikatorem wykorzystywanym do rozmów na orbicie okołoziemskiej. Za jego pomocą odbyto 27 czerwca 2008 roku taką rozmowę, w 30. rocznicę lotu w kosmos pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. Prowadzili ję użytkownicy i astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dziś lubiany komunikator to po prostu GG

Z czasem Gadu-Gadu ustąpiło popularnością platformom takim jak Facebook i komunikatorom pokroju Messengera. W pamięci użytkowników zostało zwłaszcza świetne Gadu-Gadu 6.1. Kolejne wersje uchodziły za ociężałe i przeładowane reklamami.

Kto korzysta dziś z GG? Informuje o tym obecny właściciel marki, Fintecom.

54% obecnych użytkowników to mężczyźni, 43% to kobiety. Zdecydowana większość użytkowników GG, bo aż 74%, to osoby poniżej 35 roku życia, blisko 37% to młodzi internauci mający od 16 do 25 lat – wynika z naszych wewnętrznych danych. Użytkownicy doceniają polską markę, szybkie i proste działanie komunikatora, dla wielu z nich ważny jest też sentyment.

Plany rozwoju komunikatora mocno bazują teraz na wsparciu ze strony społeczności, co znajduje odzwierciedlenie w istnieniu platformy gg.emiteo.pl. Fintecom twierdzi, że użytkownicy GG wracają z sentymentem do starych numerów. Udostępniono nawet z tej okazji specjalne wideo z głosem Krystyny Czubównej.

Platformie GG życzymy samych dobrych pomysłów, skutkujących napływem nowych i powrotem starych użytkowników. W końcu przyjemnie jest korzystać z polskich rozwiązań, ale nikt nie chce tego robić przecież za wszelką cenę.

Źródło: mat. własny via FB

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.