Jest już nowy EasyOS 6.2, darmowy następca Puppy Linux

Maksym SłomskiSkomentuj
Jest już nowy EasyOS 6.2, darmowy następca Puppy Linux

Piękno świata systemów operacyjnych Linux polega na tym, że każdy jest w stanie znaleźć darmową dystrybucję dla siebie. Są distro arcybezpieczne, jak chociażby nowy Linux Tails 6.6. Są również te piękne i przystępne w obsłudze dla początkujących jak Linux Mint 22 lub popularne Ubuntu. Nie brakuje też tych stworzonych z myślą o leciwych komputerach, wyposażonych w niezbyt wydajne podzespoły. Tutaj jedną z czołowych propozycji był zawsze Puppy Linux. Jego następca o nazwie EasyOS doczekał się właśnie wydania o numerze 6.2.

EasyOS 6.2 działa płynnie i jest ultralekki

O ile początki Puppy Linux sięgają jeszcze 2003 roku, to nazywany często jego następcą EasyOS po raz pierwszy ujrzał światło dzienne gdzieś w okolicach 2017 roku. To jedna z najpopularniejszych lekkich dystrybucji Linuksa, z której ochoczo korzystają miłośnicy oprogramowania opensource z pecetami o nienajlepszej wydajności.

Jaki jest EasyOS 6.2? Cóż, przede wszystkim wzbogacony o garść zmian. Dodano KTorrent, natywną apkę gImageReader oraz zaktualizowano pokaźną część pakietów. Domyślnie instalowane są m.in. Chromium, pakiet LibreOffice, GParted oraz Inkscape. Nie zabrakło aż czterech menedżerów pakietów – Flappi uzupełniają Appi, PKGet i SFSget. Domyślnym menedżerem okien jest tu JWM.

Usunięto przy tym domyślną obsługę XPM w gdx-pixbuf, a GUI klienta git Gittyup, poprawkę sox i whisper.cpp skompilowano w OpenEmbedded. Dziennik zmian wskazuje na wiele nowinek, które powinni prześledzić głównie użytkownicy poprzednich wydań.

Najłatwiej zamontować obraz na nośniku danych

Obraz EasyOS 6.2 zajmuje nieco mniej niż 1 GB przestrzeni na dane, ale środowisko da się łatwo zmodyfikować poprzez rezygnację lub dodanie określonych narzędzi. Aby pobawić się OS-em możesz zapisać plik na pendrivie przy pomocy GNOME Disks lub podobnego programu. Możesz go też odpalić w VirtualBox po skonwertowaniu obrazu .img do .vdi.

Dlaczego akurat ten Linux? EasyOS zaprojektowano od podstaw w taki sposób, aby dowolną apkę uruchomić w kontenerze. Ba, da się w ten sposób uruchomić nawet pulpit – i to z poziomu prostego GUI, a nie wiersza poleceń. EasyOS działa jak burza, błyskawicznie uruchamia aplikacje i nie trzeba go instalować. Wszystkie cechy darmowego systemu poznacie tutaj.

Udanej zabawy.

Źródło: distro.ibiblio.org

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.