Podczas rewolucji przemysłowej ludzie masowo tracili pracę na rzecz maszyn. Teraz podobna rewolucja czeka ludzkość w związku z wdrażaniem sztucznej inteligencji (SI) do wielu dziedzin życia. Zatrudnienie tracą korektorzy, tłumacze, czasem nawet dziennikarze i programiści. W Stanach Zjednoczonych na rzecz SI pracę stracą egzaminatorzy. Szlaki w tej kwestii przeciera stan Teksas.
Egzaminatorzy stracą pracę w Teksasie. Zastąpi ich SI
Studenci w Teksasie będą jednymi z pierwszych w kraju, którzy zdadzą wymagane przez stan testy na platformie bazującej na sztucznej inteligencji. Pisemna część egzaminu STAAR (State of Texas Assessments of Academic Readiness), oceniająca poziom umiejętności czytania, pisania, nauk ścisłych i społecznych, będzie oceniana przy użyciu automatycznego mechanizmu punktacji.
Przeprojektowany w 2023 roku egzamin zawiera mniej pytań wielokrotnego wyboru i więcej pytań otwartych. W nowych testach jest aż siedem razy więcej pytań otwartych niż dotychczas. Sztucznej inteligencji nie będzie to przeszkadzało w ocenie, a stanowi da ogromne oszczędności.
Automatyczny silnik oceniania został przeszkolony na podstawie zaledwie 3000 odpowiedzi, które najpierw przeszły przez dwie rundy oceny ludzkiej. Próbki pozwoliły sztucznej inteligencji ocenić wspólne cechy ocen i nauczyły ją, jak przyznać taki sam wynik jak człowiek.
Egzaminatorzy stracą pracę, ale dzięki temu Teksas zaoszczędzi 20 milionów dolarów rocznie.
Zostanie jedynie część etatów
Jedna czwarta wszystkich odpowiedzi ocenionych przez sztuczną inteligencję zostanie ponownie oceniona przez ludzi, na wszelki wypadek. Podobnie będzie z przypadkami, gdy SI nie będzie pewna co do oceny. Odpowiedzi napisane w języku innym niż angielski oraz zawierające słowa slangowe również zostaną przekazane osobom oceniającym.
W ubiegłym roku Teksaska Agencja Edukacyjna (TEA) zatrudniła na czas określony około 6000 osób zajmujących się punktacją. W tym roku w związku z zaprzęgnięciem do działania sztucznej inteligencji będzie o już mniej niż 2000 osób. Pozostałe 4000 osób poszuka innej pracy.
Źródło: tea.texas.gov, zdj. tyt. Canva Pro