Każdy chce mieć możliwie jak najniższe rachunki za prąd, ale nie każdy chce go oszczędzać. Niektórzy w ogóle nie wiedzą, co zużywa najwięcej prądu, a inni nie są świadomi tego, że zmiana wielu drobnych złych nawyków może przełożyć się na spore oszczędności. Polskie Sieci Elektroenergetyczne pragną zakorzeniać wśród Polaków właściwe nawyki. W tym celu stworzono aplikację Energetyczny Kompas, która właśnie doczekała się dużej aktualizacji i nowych funkcji.
Energetyczny Kompas pomoże być eko i oszczędzać pieniądze
W grudniu 2022 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczęły publikować informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu. Wtedy to PSE zaapelowały do mieszkańców Polski o przemyślane i racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej. O co chodziło? Oczywiście o bezpieczeństwo energetyczne kraju, o które władza w ciągu ostatnich lat niespecjalnie się troszczyła. Teraz jednoosobowa spółka Skarbu Państwa zachęca do zainstalowania specjalnej apki.
- Pobierz: Energetyczny Kompas (Android)
- Pobierz: Energetyczny Kompas (iOS)
Aplikacja Energetyczny Kompas ma ułatwiać świadome korzystanie z energii elektrycznej. Za pośrednictwem narzędzia użytkownicy otrzymują powiadomienia o godzinach, w których korzystanie z energii jest najmniej przyjazne dla środowiska i najbardziej obciążające system elektroenergetyczny. Powiadomienia są wysyłane o godzinie 19:00 i dotyczą dnia następnego. Użytkownik może sam personalizować inne powiadomienia.
W ramach aktualizacji wprowadzono nowe oznaczenie ciemnozielone, symbolizujące pory dnia, gdy energii elektrycznej powstaje więcej niż potrzeba. Właśnie wtedy warto zwiększać zużycie, rezygnując z niego w godzinach szczytowych. Inne oznaczenia to:
- Zielone – to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.
- Żółte – w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE. Warto wówczas ograniczyć zużycie.
- Czerwone – to godziny, w których jest niewystarczająca rezerwa mocy, niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Wówczas liczy się każdy kilowat zapotrzebowania mniej – pomoże nawet stopień mniej na termostacie i zgaszony telewizor. Te godziny będą pokazywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Oprócz tego z poziomu apki Energetyczny Kompas da się zobaczyć, jaka część produkowanej w danej godzinie w Polsce energii jest wytwarzana przez źródła odnawialne, a jaka przez węglowe i gazowe.
Aplikacja pomoże wyrabiać dobre nawyki
Tylko odpowiednio rozwinięta świadomość na temat energetyki prowadzi do realnych oszczędności widocznych na rachunkach za prąd. Opisana tu apka pomaga ją krzewić.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Oto garść podstaw:
- wyłącz nieużywane urządzenia, także te w trybie czuwania
- wyłącz zbędne oświetlenie
- wymień żarówki na LED
- kupuj produkty o odpowiednio wysokiej klasie energetycznej
- korzystaj z energochłonnych urządzeń we właściwych godzinach
- zmniejsz temperaturę elektrycznych grzejników i pomp ciepła
Zyski z drobnych oszczędności bywają w skali roku ogromne. Jak duże? Zerknij na nasz wpis z 2022 roku i pomyśl, że ze względu na wzrost cen prądu teraz mogą być one jeszcze większe.