Nowości w Fedora 33
W nowym wydaniu wprowadzono wiele zmian uniwersalnych, bez względu na wariant systemu. Są nimi na przykład najnowsze Python 3.9, Ruby on Rails 6.0 i Perl 5.32. W Fedora KDE włączono domyślnie usługę EarlyOOM, by poprawić działanie systemu w sytuacjach niewielkiej ilości pamięci. Domyślnym edytorem stał się przyjazny początkującym nano. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić go na przykład na vi can.
Co ważne, domyślne instalacje Fedora 33 nie będą korzystały z partycji wymiany. Zamiast nich wykorzystywane będzie element systemowy ZRAM.
Nowa Fedora 33. | Źródło: Linux Compatible
Fedora to system w kilku różnych wersjach
Chcąc sprawdzić możliwości systemu Fedora warto dobrać odpowiedni wariant, zbieżny ze swoimi potrzebami. I tak, użytkownicy wybierać mogą pomiędzy:
- Fedora Workstation – dystrybucją skupiającą się na desktopach i stworzoną dla deweloperów. Domyślnym systemem plików jest tu BTRFS, a środowiskiem graficznym GNOME 3.38.
- Fedora IoT – od teraz znaną jako Fedora IoT Edition, rozwijaną z myślą o dostarczeniu uniwersalnego API do zabezpieczeń sprzętu i usług kryptograficznych w sposób niezależny od platformy.
- Fedora Server – systemem operacyjnym o wielu możliwościach, zawierającym ciekawe i nowoczesne technologie dla centrów danych. Umożliwia on kontrolowanie całej infrastruktury i usług.
- Fedora CoreOS – najnowszym, automatycznie aktualizowanym, minimalistycznym systemem przeznaczonym do sprawnego i bezpiecznego uruchamiania rozwiązań kontenerowych na dużą skalę.
- Fedora SilverBlue – systemem dla komputerów, mającym na celu dobrą obsługę rozwiązań opartych o kontenery.
Pobierz Fedora 33 już teraz
Najnowsza wersja darmowego systemu operacyjnego Fedora 33 znajduje się w naszej bazie aplikacji. Aby ją pobrać, wystarczy kliknąć na poniższe hiperłącze. Zauważcie, że z rozwijanej listy możecie wybrać warianty Workstation, Server oraz IoT. Miłego użytkowania!
Źródło: Getfedora, LinuxCompatible