Oj, jak ten czas leci. W 2000 roku miałem… 12 lat. W Polsce powołano wtedy urząd Rzecznika Praw Dziecka (lepiej późno niż wcale), w kinach wyświetlano film „Chłopaki nie płaczą”, a w telewizji nadawać zaczęła stacja MTV Polska. To właśnie 15 sierpnia 2000 roku powstał pierwszy polski komunikator internetowy. Gadu-Gadu z miejsca podbiło serca Polaków.
Gadu-Gadu było przebojem
Pomysłodawcą i twórcą Gadu-Gadu (obecnie GG) jest informatyk Łukasz Foltyn. Już w 24 godziny od uruchomienia komunikatora w systemie zarejestrowało się ponad 10 000 użytkowników. Polacy chcieli ze sobą rozmawiać i pragnęli to robić w sposób nowoczesny – przez Internet.
Tak wyglądało Gadu-Gadu w 2007 roku. | Źródło: mat. własne
Proste w obsłudze i ładne od strony graficznej narzędzie pozwalało w wygodny sposób zgadywać się na weekendowe imprezy, podrywać koleżanki, z którymi wstydziliśmy się rozmawiać na żywo i prowadzić długie wieczorne rozmowy o sensie życia. Gadu-Gadu kochaliśmy za stabilne działanie, niskie wymagania sprzętowe, minimalizm oraz wyrażone w sposób graficzny emotikony. Wielu Polaków nawet dziś pamięta charakterystyczny dźwięk przychodzącej wiadomości. Uwielbialiśmy Gadu-Gadu. Do czasu.
Gadu-Gadu było pierwszym komunikatorem na świecie użytym do dyskusji na orbicie okołoziemskiej. Rozmowę prowadzili użytkownicy oraz kosmonauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rozmowa odbyła się 27 czerwca 2008 roku – w 30. rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego.
W 2011 roku Gadu-Gadu miało 7 milionów unikalnych użytkowników, którzy wysyłali ok. 300 milionów wiadomości dziennie.
„Z upływem lat aplikację popularność aplikacji stopniowo spadała przez zalewające ją treści marketingowe i funkcje uważane przez społeczność za zupełnie zbyteczne.” – tak właśnie pisaliśmy w naszej publikacji na temat kultowych programów i usług, które odeszły w niepamięć. I mieliśmy rację, prawda? Program na przestrzeni lat zmieniono w aplikację opasłą, pełną reklam i zbytecznych, nikomu nie potrzebnych funkcji. Obecnie GG jest w rękach firmy Fintecom.
Gadu-Gadu w 2020 roku
Obecnie GG dostępne jest w wersjach zarówno na komputery osobiste, jak i urządzenia z systemem Android. GG nadal żyje, a w kwietniu tego roku w obrębie komunikatora pojawiła się cała masa nowości. Z programu często korzystają firmy. To właśnie im GG sprzedaje krótkie numery nawet za 1000 złotych. Jaka jest popularność GG wśród Polaków? Zaryzykowałbym stwierdzenie, że niewielka. Ciekaw jestem ilu czytelników naszego serwisu wciąż korzysta z tego narzędzia?
Profil firmy w GG. Obecnie z komunikatora korzysta się głównie w biznesie. | Źródło: GG
Pobierz Gadu-Gadu w najlepszej wersji
Jeśli kogoś z Was naszło na wspomnienia, to musicie wiedzieć, że w naszej bazie znajduje się Gadu-Gadu w jednej ze swoich najlepszych wersji. Mowa o Gadu-Gadu 6.1, które pobierzecie bezpłatnie z poniższego linku.
Źródło: mat. własny