Sztuczna inteligencja od Google stała się jeszcze potężniejsza

Piotr MalinowskiSkomentuj
Sztuczna inteligencja od Google stała się jeszcze potężniejsza

Google znacząco ulepszyło swoje technologiczne zdobycze wykorzystujące sztuczną inteligencję. Największą aktualizacją jest ta dotycząca generatora zdjęć – teraz dostęp do niego może uzyskać znacznie więcej osób. Do tego wszystkiego dochodzi również usprawnienie asystenta Gemini Advanced, który jest teraz obsługiwany przez znacznie bardziej zaawansowany model językowy. Trudno jednak stwierdzić, kiedy nowości trafią do wszystkich zainteresowanych konsumentów.

Imagen 3 oraz Gemini 1.5 Pro – oto najnowsze propozycje Google

Sztuczna inteligencja rozwija się niezwykle dynamicznie i tak naprawdę każdego dnia jesteśmy zasypywani kolejnymi wieściami dotyczącymi tej technologii. Korporacje prześcigają się w miliardowych inwestycjach, każdy z nich chce jak najszybciej dotrzeć do mety, której na horyzoncie jeszcze nie widać. Konsumenci dzięki temu regularnie otrzymują opcję skorzystania z interesujących usług bądź narzędzi – dodatkowo często nie muszą za to płacić ani złotówki.

Google nareszcie postanowiło udostępnić Imagen 3 amerykańskim użytkownikom – mogą oni teraz odwiedzić specjalną stronę AI Test Kitchen, by generować obrazy z jeszcze lepszymi szczegółami, bogatszym oświetleniem czy znacznie mniejszą liczbą irytujących artefaktów. Najnowszy model wypada podobno korzystniej niż te poprzednie, sporo osób nawet nie dostrzeże różnicy pomiędzy zdjęciem a obrazem wykreowanym przez sztuczną inteligencję. Niestety na razie polscy klienci muszą obejść się smakiem.

Dostępność narzędzia nie jest jednak czymś przesadnie zaskakującym, bowiem pierwszy raz usłyszeliśmy o nim już w maju bieżącego roku. Google nie podało wtedy jakichkolwiek szczegółów, więc użytkownicy sprawdzali wszystko na własną rękę. Niektórzy dostrzegli opcję eksperymentowania z nowością już w ubiegłym tygodniu, co pokrywa się z opublikowaniem oficjalnego artykułu badawczego przez technologicznego giganta. Jeśli zaś chodzi o sposób działania Imagen 3, to tak naprawdę nie ma przesadnych różnic względem innych generatorów.

Podstawą jest wpisanie najbardziej dokładnej komendy wyrażającej to, co chcemy zobaczyć. Po wygenerowaniu grafiki bez problemu możemy ją edytować poprzez wskazanie określonej części i sprecyzowanie swoich myśli. Kilka przykładów zaprezentowała chociażby redakcja portalu The Verge, co możecie zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu.

Jednocześnie poinformowano o istnieniu pewnych ograniczeń. Imagen 3 nie pozwala generować rozpoznawalnych osób czy broni palnej. Oczywiście tego typu limity można obejść po prostu opisując czyiś wygląd bez podawania imienia bądź nazwy.

Co z ulepszonym Gemini Advanced?

Oficjalny wpis dotyczący aktualizacji pojawił się wczoraj (15 sierpnia), lecz jest on datowany na początek miesiąca. Trudno wyjaśnić co dokładnie zaszło – być może mamy do czynienia z niestandardowym błędem. Skupmy się jednak na samym Gemini 1.5 Pro, czyli ulepszonym modelu językowym, do którego dostęp mogą uzyskać subskrybenci Gemini Advance. Abonament działa w Polsce, więc za 97,99 złotych miesięcznie jesteście w stanie przetestować nowość.

Sztuczna inteligencja od Google udziela teraz znacznie lepszych odpowiedzi na komendy bezpośrednio dotyczące rozumowania oraz kodowania. Gemini ma bez większego problemu rozwiązać złożone wyzwania logiczne wymagające specjalistycznej wiedzy. Niestety producent nie dał znać czy w przyszłości planuje zasilić darmową wersję asystenta wspomnianym modelem językowym.

Nie można również zapominać o mobilnych ulepszeniach Gemini, które zostały zaprezentowane światu zaledwie kilka dni temu. Osobiście nie jestem nimi przesadnie zachwycony.

Źródło: The Verge, Google / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@hypr1and)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.