Hakerzy wykorzystują popularność ChatGPT. Uwaga na fałszywe strony i aplikacje

Anna BorzęckaSkomentuj
Hakerzy wykorzystują popularność ChatGPT. Uwaga na fałszywe strony i aplikacje
ChatGPT to narzędzie, o którym ostatnio w sieci jest bardzo głośno. Jest to bowiem wykorzystujący sztuczną inteligencję chatbot, który jest w stanie odrabiać zadania domowe za uczniów, odpowiadać na bardzo skomplikowane pytania, a nawet pisać kod dla prostych narzędzi i aplikacji. Ba, egzamin lekarski mu nie straszny.

Podobno w styczniu z ChatGPT skorzystało nawet 100 milionów osób. Tę popularność postanowili wykorzystać cyberprzestępcy, by z pomocą podszywających się pod narzędzie aplikacji i stron internetowych rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie. Warto wiedzieć, jak takich aplikacji i stron unikać.

Malware zamiast chatbota

Cyberprzestępcy w swoich działaniach postanowili wykorzystać to, że ChatGPT jest dostępny zarówno w wersji podstawowej, czyli darmowej, jak i nieco lepszej, wymagającej opłacania subskrypcji. Subskrypcja gwarantuje dostęp do narzędzia nawet wtedy, gdy używa go najwięcej osób, a także zapewnia szybsze czasy odpowiedzi i priorytetowy dostęp do nowych funkcji i ulepszeń.

W związku z powyższym w sieci można trafić na fałszywe oferty obiecujące dostęp do wersji premium ChatGPT bez żadnych opłat. Oferty te są rzecz jasna próbami wyłudzenia danych osobowych i rozpowszechniania malware.

Na przykład, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa Dominic Alvieri znalazł domenę „chat-gpt-pc.online”, która zawiera fałszywy link do pobrania nie istniejącego rzecz jasna desktopowego klienta ChatGPT. Skorzystanie z linku powoduje pobranie i instalację kradnącego dane malware o nazwie Redline. Wspomniana domena była nawet promowana na Facebooku – przez stronę, która wykorzystywała logo ChatGPT, by oszukać użytkowników.



Alvieri zauważył też, że Google Play i inne sklepy z aplikacjami zostały zalane falą aplikacji, które wykorzystują nazwę ChatGPT lub jej fragmenty, a także logo ChatGPT. Najlepiej nie instalować żadnej z nich. Chociaż obeszły zabezpieczenia Google, mogą wykazywać szkodliwą dla użytkownika aktywność.

Prawdziwy ChatGPT

Jeżeli pragniesz skorzystać z możliwości ChatGPT, wiedz, że narzędzie to jest dostępne tylko w wersji online i tylko pod adresem chat.openai.com. Można również przejść do niego spod adresu openai.com/blog/chatgpt/. Unikaj domen o innych adresach.

ChatGPT przynajmniej na razie nie posiada dedykowanej desktopowej ani mobilnej aplikacji. Ograniczona grupa osób może skorzystać z nowej wersji wyszukiwarki Bing używającej ChatGPT – za pośrednictwem przeglądarki Microsoft Edge.

Źródło: Bleeping Computer, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.