Użytkownicy komputerów osobistych lubią korzystać z przeróżnych narzędzi diagnostycznych, pomagających monitorować lub poprawiać działanie ich urządzeń. U mnie obowiązkowy zestaw to NVIDIA GeForce Experience, HWiNFO64, MSI Afterburner, CPU-Z i GPU-Z. Na komputerach graczy często instalowane są programy pomagające monitorować liczbę wyświetlanych w grach klatek na sekundę. Jednym z nich jest Intel PresentMon, który właśnie doczekał się wydania oznaczonego numerem 2.0.0.
Intel PresentMon 2.0.0 – nowości
Analiza liczby klatek na sekundę w grach pozwala zaawansowanym użytkownikom dokonywać daleko idących optymalizacji działania komputerów. Przydaje się ona przy okazji overclockingu, ale też diagnozowania ewentualnych problemów z pecetami. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest w tym kontekście Intel PresentMon, obecny m.in. w OCAT i CapFrameX. Intel PresentMon 2.0.0 zawiera mnóstwo nowinek.
- Pobierz: Intel PresentMon (Windows)
Intel PresentMon 2.0.0 to przede wszystkim punkt referencyjny pomiarów przesunięty z wywołania present() do momentu, w którym procesor zaczął analizować klatkę. Dzięki temu pomiary mają być jeszcze dokładniejsze, zwłaszcza w odniesieniu do opóźnień. Do dotychczasowych markerów 99%, 95% i 90% percentile dodano wartości 10%, 5% oraz wyczekiwane 1%.
Załatano również garść błędów:
- Naprawiono awarię aplikacji spowodowaną resetowaniem preferencji
- Naprawiono błędy renderowania wykresu, gdy częstotliwość próbkowania była wysoka i/lub wykres zawierał wiele wykresów danych
- Naprawiono problem polegający na tym, że ustawienia automatycznego skalowania wpływały na niewłaściwy wykres
- Naprawiono problem polegający na tym, że niezależne okno wyświetlania danych wielokrotnie pojawiało się nad interfejsem sterowania, co utrudniało interakcję z aplikacją
- Naprawiono niedopasowanie interfejsu użytkownika nakładki w widżetach odczytu spowodowane małymi wartościami
- Pliki wyposażenia są teraz domyślnie zapisywane z rozszerzeniem .json
Pamiętajcie, że nakładka Intel PresentMon 2.0.0 jest w pełni konfigurowalna. Możecie sami dostosować w niej opcje monitorowania i prezentacji wyników. Narzędzie współpracuje ze wszystkimi kartami graficznymi NVIDIA, AMD i Intel, a także procesorami Intel Core.
Intel PresentMon vs Rivatuner Statistics Server
Czym różni się Intel PresentMon 2.0.0 od popularnego Rivatuner Statistics Server w MSI Afterburner? Zaawansowani użytkownicy w rozwiązaniu marki Intel docenią fakt, że potrafi ono lepiej wskazać i zdiagnozować przyczynę problemów z wydajnością. W przypadku całej reszty użytkowników różnice są raczej kosmetyczne – każdy powinien wypróbować oba programy i wybrać ten trafiający w jego gusta.
Źródło: mat. własny, GitHub GameTechDev