iOS 18.1 dostępny do pobrania. W Polsce bez największej nowości

Maksym SłomskiSkomentuj
iOS 18.1 dostępny do pobrania. W Polsce bez największej nowości

Apple oprócz nowych komputerów all-in-one iMac M4 2024 udostępniło dziś także długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania iOS 18.1. Niestety, z perspektywy polskiego użytkownika trudno nazwać ją pełnowartościową. W wydanej na terenie Unii Europejskiej poprawce nie debiutuje bowiem zestaw funkcji Apple Intelligence. Ten pojawi się… później, w przyszłym roku.

iOS 18.1 gotowy do pobrania

Aktualizacje Apple dla smartfonów (iOS 18.1), tabletów (iPadOS 18.1) i komputerów Mac (macOS Sequoia 15.1) są już dostępne. Najnowsza aktualizacja iOS 18.1 została dziś udostępniona użytkownikom następujących smartfonów Apple:

  • iPhone SE 2020
  • iPhone SE 2022
  • iPhone XS i XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max
  • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro i 12 Pro Max
  • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro i 13 Pro Max
  • iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro i 14 Pro Max
  • iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro i 15 Pro Max
  • iPhone 16, 16 Plus, 16 Pro i 16 Pro Max

Dziennik zmian iOS 18.1 w Polsce jest dość rozbudowany, ale nie tak bogaty jak ten w Stanach Zjednoczonych. Aktualizacja smartfonów Apple w naszym kraju zawiera takie oto nowości:

Telefon

Funkcja Nagrania połączeń umożliwia nagrywanie połączeń na żywo lub połączeń FaceTime audio z automatycznym powiadomieniem o nagrywaniu rozmowy.

Aparat

Narzędzia kamery pozwalają szybko przełączać na tryb aparatu TrueDepth (iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max)

Wykonywanie zdjęć przestrzennych oraz wideo przestrzennych jest dostępne w nowym trybie pracy aparatu Przestrzenne (iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max).

AirPods

Funkcja badania słuchu dostarcza naukowo potwierdzone wyniki badań słuchu wykonane w domu (funkcja przeznaczona dla użytkowników w wieku 18 lat i starszych).

Funkcja Aparat słuchowy zapewnia spersonalizowaną pomoc na poziomie klinicznym, która jest automatycznie stosowana do dźwięków w Twoim otoczeniu, muzyki, filmów i połączeń telefonicznych (funkcja przeznaczona dla użytkowników w wieku 18 lat i starszych z odczuwanym łagodnym lub umiarkowanym ubytkiem słuchu).

Te funkcje wymagają słuchawek AirPods Pro 2 z oprogramowaniem sprzętowym w wersji 7B19 lub nowszej. Niektóre funkcje mogą nie być dostępne we wszystkich krajach lub we wszystkich regionach. Więcej informacji można znaleźć na stronie: apple.com/pl/airpods-pro/feature-availability/

To uaktualnienie zawiera także następujące udoskonalenia i poprawki błędów:

Centrum sterowania udostępnia nowe opcje umożliwiające indywidualne dodawanie narzędzi łączności i zerowanie konfiguracji.

Usługa Wiadomości biznesowe RCS umożliwia nawiązywanie połączeń z firmami za pośrednictwem czatów RCS (wymagana obsługa przez operatora).

Naprawiono problem w aplikacji Podcasty, w wyniku którego nieodtworzone odcinki były oznaczane jako odtworzone.

Naprawiono problem, w wyniku którego filmy nagrane w rozdzielczości 4K przy 60 kl./s, gdy urządzenie było ciepłe, mogły się zacinać podczas przewijania wideo w aplikacji Zdjęcia.

Naprawiono problem, w wyniku którego cyfrowe kluczyki do samochodu odtworzone z backupu lub przesłane bezpośrednio z innego iPhone’a nie mogły odblokować ani uruchomić pojazdu za pomocą funkcji dostępu pasywnego.

Naprawiono problem, który mógł powodować nieoczekiwane ponowne uruchamianie iPhone’ów 16 i iPhone’ów 16 Pro.

Polacy obejdą się smakiem, gdyż opisywane przez nas wielokrotnie szeroko funkcje Apple Intelligence zagoszczą na terytorium UE dopiero w kwietniu 2025 roku. Nawet wtedy jednak wiele nowinek nie będzie dostępnych w języku polskim.

Apple Intelligence – które urządzenia?

Trzeba pamiętać o tym, że Apple Intelligence działa od dziś wyłącznie na smartfonach iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max oraz tabletach iPad z czipem A17 Pro lub M1 i nowszymi oraz komputerach Mac z układami M1 i nowszymi.

Źródło: mat. własny, Apple

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.