Nadchodząca aktualizacja systemowa iOS 18.2 wprowadzi szereg przydatnych funkcjonalności. Najwięcej pożytku będą mieli z nich mieszkańcy krajów członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi bowiem o długo wyczekiwane wydanie pozwolenia, by twórcy przeglądarek mogli korzystać ze spersonalizowanych silników w przypadku internetowych aplikacji. Do tej pory byli oni zmuszeni do korzystania z technologii przygotowanych przez Apple, co często skutkowało występowaniem irytujących ograniczeń.
iOS 18.2 pokochają głównie mieszkańcy UE
Coraz więcej wiemy na temat smartfona iPhone SE 4, niedawno natomiast zadebiutował przeprojektowany iPad mini. Wielkimi krokami zbliżają się również tańsze gogle Vision Pro mające zadebiutować już w przyszłym roku. Trudno też przejść obojętnie obok problemów związanych z najnowszym oprogramowaniem mającym drenować akumulatory nawet najnowszych urządzeń.
Apple przymierza się do wprowadzenia rewolucyjnych zmian na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Mowa o rozszerzeniu funkcjonalności zaimplementowanych pierwotnie na łamach iOS 17.4, kiedy to programiści zewnętrznych przeglądarek dostali zgodę na używanie własnych silników. Dotychczas amerykański gigant wymuszał wykorzystywanie WebKit, technologii znanej z m.in. Safari. Nawet wtedy jednak nieco brakowało do ideału.
Kolejny krok zostanie wykonany w ramach aktualizacji iOS 18.2 mającej zadebiutować jeszcze w tym roku. Apple planuje wprowadzić nowe API, lecz będzie ono dostępne wyłącznie w UE. Obecność nowego rozwiązania pozwoli na to, by aplikacje internetowe korzystały z tego samego niestandardowego silnika, co wykorzystywane do ich uruchamiania przeglądarki.
Warto wspomnieć, że pierwotnie koncern zakładał zrealizowanie całkowicie innego scenariusza. Chciano po prostu… całkowicie usunąć obsługę aplikacji internetowych z urządzeń dystrybuowanych w krajach członkowskich UE. Na szczęście szybko wycofano się z tej decyzji, choć oczywiście znaczący wpływ miała na to przeprowadzona przez Komisję Europejską kontrola.
Nowości dla europejskich konsumentów jest więcej
To jednak nie koniec. iOS 18.2 przyniesie europejskim konsumentom opcję usunięcia fabrycznie zainstalowanych aplikacji pokroju App Store, Wiadomości, Aparatu czy Zdjęć. Niestety nie skorzystamy z szeregu funkcji Apple Intelligence, choć istnieje spore prawdopodobieństwo, iż ten stan rzeczy w przyszłości również ulegnie zmianie – trzymamy kciuki.
- Przeczytaj również: iOS 18 zmniejsza wydajność starszych iPhone’ów. To… dobrze?
Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie alternatywnych silników, to pomimo upływu czasu twórcy przeglądarek jeszcze na ich implementację się nie zdecydowali. Nadal używany jest WebKit, zarówno przez Chrome, jak i Firefox.
Źródło: MacRumors / Zdjęcie otwierające: Unia Europejska, instalki.pl (Anna Borzęcka)