Jądro Linux 3.4 będzie utrzymane jako long-term kernel

RafkoSkomentuj
Jądro Linux 3.4 będzie utrzymane jako long-term kernel
Zmiana powoduje zwiększenie aktualnej liczby jąder długoterminowych do siedmiu. Najbardziej wiekowe są Linux 2.6.27 i 2.6.32, utrzymywane przez Willy’ego Tarreau, który publikuje nowe wersje co kilka miesięcy. Paul Gortmaker, opiekun Linux 2.6.34 oraz Andi Kleen (Linux 2.6.35), trzymają się podobnych reguł. Deweloper kernela i Debiana, Ben Hutchings, utrzymuje Linux 3.2, który zostanie wykorzystany w dystybucji Debian 7.0 „Wheezy”. Podobnie jak Kroah-Hartman, Hutchings zazwyczaj wypuszcza kilka aktualizacji do jądra długoterminowego każdego miesiąca.

Pomysł wprowadzenia kerneli long term support został zrealizowany niecały rok temu. Wtedy to Linux Foundation ogłosiła powstanie projektu Long Term Support Initiative (LTSI), który jest wspierany przez największych producentów sprzętu komputerowego. Celem LTSI jest dostarczanie regularnego jądra Linux oraz utrzymanie aktualizacji przez dwa lata. To okres, który został uznany za typowy cykl rozwoju producentów urządzeń.

Przed ustanowieniem projektu, każdy producent korzystający z jądra tworzył osobno własne drzewo, rozwijał sterowniki, przeprowadzał testy. Drzewa wersji należących do projektu LTSI są hostowane przez Linux Foundation, co ułatwia pracę i rozwój kodu.

W ostatnich dniach pojawiły się dwie nowe wersje edycji długoterminowych – Linux 2.6.34.13 i 3.2.28. Wersje 3.0.42 i 3.4.10 oraz stabilne jądro 3.5.3 są obecnie w przygotowaniu i powinny się pojawić już wkrótce.

Źródło: Linux Foundation, Heise

Udostępnij

Rafko