Mapy Google – jak ostrzegać innych kierowców o zdarzeniach na drodze?
Mapy Google to od jakiegoś czasu całkiem rozbudowana nawigacja samochodowa. Jakiś czas temu firma z Mountain View udostępniła opcję dodawania ostrzeżeń o wypadkach, kontroli prędkości, korkach oraz innego rodzaju „przeszkadzajkach”. Większość osób korzysta z tych dobrodziejstw zupełnie biernie. Zachęcam do czynnego użytkowania aplikacji, zwłaszcza w obliczu rozpoczynających się dziś wakacji, dawania przykładu innym i aktywnej pracy na rzecz tego, aby wszystkim użytkownikom polskich dróg jeździło się lepiej. Jak to zrobić?
Dobre wieści są takie, że ostrzegać innych mogą zarówno użytkownicy smartfonów Apple iPhone z iOS, jak i telefonów wyposażonych w system operacyjny od Google.
Po uruchomieniu Google Maps i wyznaczeniu trasy, po prawej stronie ekranu Twojego smartfona, pod ikoną kompasu, pojawi się dymek z plusem w środku. Tapnij w niego. Otworzy się menu zgłoszeń, które można dodawać, by dawać tym samym cynk o nich innym kierowcom. Na liście są dostępne następujące zgłoszenia:
- wypadek
- kontrola prędkości
- korek
- roboty drogowe
- zamknięcie pasa
- niesprawny pojazd
- obiekt na drodze
Wystarczy tapnąć na odpowiednią ikonę, aby dodać zgłoszenie. Gdy już to zrobisz, możesz na przestrzeni paru sekund zrezygnować z dodania zgłoszenia lub przyspieszyć jego dodanie. Jeśli nie wykonasz żadnej akcji, informacja zostanie przesłana. Kierowcy przejeżdżający przez punkt drogi, w którym dodałeś zgłoszenie, będą mogli zobaczyć je na swoich smartfonach.
Mapy Google na Android Auto i Apple CarPlay
Niestety, największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że opisywane wyżej akcje należy wykonywać bezpośrednio na smartfonie. Funkcja zgłoszeń nie działa po podłączeniu smartfona do systemu multimedialnego auta poprzez Android Auto lub Apple CarPlay, a przynajmniej na razie. Wielka szkoda.
Może na Mapach Google nie ma jeszcze tyle zgłoszeń co w Yanosiku, ale wszystko idzie ku lepszemu. Działają na tyle dobrze, że na większości tras można polegać wyłącznie na apce Google.
Źródło: mat. własny