Minął już grubo ponad rok od czasu, gdy napisałem poradnik na temat tego, jak się pozbyć Klary Sobieraj. Metoda na telefony dotyczące fotowoltaiki była dość prosta i dla wielu czytelników naszego serwisu szalenie skuteczna. Dziś podzielę się z Wami nieco bardziej uniwersalnymi metodami na to, jak pozbyć się telemarketerów.
Masz dość natrętnych połączeń? Zerknij na to, jak się z nimi rozprawić w przypadku smartfonów z Androidem i iOS. Na końcu tekstu zawarłem też kilka porad na temat tego, jak uniknąć podobnych telefonów w przyszłości.
Jak zablokować niechciane połączenia na Androidzie?
Android to system w ostatnim czasie radzący sobie naprawdę doskonale z telemarketerami bez żadnych dodatkowych aplikacji. Wszystko dzięki opcji ID rozmówcy i ochrona przed SPAM-em lub podobnej, dostępnej w menu Ustawienia w sekcji Ustawienia połączeń.
Alternatywnie, przejdź do domyślnego dialera Google, czyli aplikacji Telefon (słuchawka na ekranie głównym) i kliknij w menu z trzema umieszczonymi nad sobą kropkami. Tam wybierz Ustawienia i ID rozmówcy i SPAM.
Sprawdź, czy opcje są aktywne na Twoim smartfonie. Opcja może występować tylko w nowszych wersjach systemu operacyjnego i nie być dostępna u wszystkich producentów. W przypadku smartfona Samsung Galaxy S21 Plus z Androidem 13 i One UI 5.1 na pokładzie użytkownik może nawet – jak widać na umieszczonym nieco wyżej zrzucie ekranu – określić stopień filtrowania połączeń. Da się blokować wszystkie podejrzane numery, tylko te o wysokim ryzyku lub dodatkowo wyciszyć (podkreślam: wyciszyć) połączenia z nieznanych numerów.
Jak zablokować niechciane połączenia na iOS?
W przypadku iOS niestety nie jest tak różowo. Szkoda, bo producent mówiący tyle o prywatności nie ułatwia blokowania niepożądanych połączeń tak, jak system Android. Użytkownikom iOS pozostaje systemowa opcja wyciszania połączeń o nieznanych numerów, o ile korzystają z systemu iOS 13 lub nowszego.
By włączyć funkcję Wycisz nieznanych dzwoniących, wybierz Ustawienia -> Telefon, stuknij w opcję Wyciszaj od nieznanych i włącz ją. Połączenia od nieznanych numerów będą dzięki temu wyciszane i kierowane wprost na pocztę głosową.
Nie jest to idealne rozwiązanie. Ba, jest po prostu niewygodne, jeśli często dzwonią do Was ludzie z nieznanych numerów na przykład w sprawach biznesowych.
W przypadku iOS zdecydowanie polecam zainstalowanie najpopularniejszej z aplikacji, dostępnej również na Androida, czyli Truecaller. Jest bezpłatna, naprawdę dobrze oceniana i dopracowana.
Co zrobić, żeby telemarketerzy nie dzwonili?
Niestety, zapewne nie uda Ci się uniknąć wszystkich telefonów. Postępując zgodnie z tymi zasadami, liczbę połączeń ograniczysz do minimum.
- Nie wyrażaj zgód podczas podpisywania umów „jak leci”. Wiele z nich jest opcjonalnych.
- Gdy nie musisz, po prostu nie podawaj swojego numeru w sieci. Możesz zawsze podać fałszywy.
- Postaraj się usuwać numer z baz marketingowych. Czasem wystarczy napisać wiadomość z żądaniem usunięcia numeru z bazy.
- Zgłaszaj nieuczciwych telemarketerów do Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Polecamy też lekturę naszego poradnika: Masz dość natrętnych połączeń od telemarketerów? Oto, jak się bronić
Źródło: mat. własny