o graficzne, klienta e-mail, przeglądarkę internetową i oprogramowanie do uruchamiania programów przeznaczonych dla Windows.
Nie jest zaskoczeniem, że dystrybucją najpopularniejszą okazała się wielokrotnie już nagradzana Ubuntu wraz z innymi dystrybucjami z jej rodziny (Kubuntu, Xubuntu oraz Edubuntu). Korzysta z nich 30% ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się dystrybucja SUSE, z której korzysta 21% ankietowanych. Miejsce trzecie zajął Debian i spokrewnione z nim dystrybucje (z wyjątkiem Ubuntu). Z tego typu systemów korzysta 14% respondentów.
Jeśli chodzi o środowiska graficzne, to prowadzi wśród nich GNOME, z którego korzysta 45% ankietowanych (czyżby zasługa Ubuntu?). Na drugim miejscu oczywiście KDE, z którego korzysta 35% fanów Linuksa. Na miejscu trzecim znalazło się lekkie środowisko Xfce (8%). Pozostałych środowisk używa w sumie 12% ankietowanych.
W rankingu przeglądarek zdecydowanie prowadzi Firefox, z korzysta z niego 60% użytkowników. Daleko za nim inni konkurenci – Konqueror (14%) i Opera (12%).
Oprogramowanie Mozilli wygrywa również w kategorii klientów poczty. Najczęściej używanym programem z tej grupy jest Thunderbird (37%). Na drugim miejscu Evolution, z którego korzysta podobny odsetek użytkowników (32%). Trzecie miejsce zajął Kmail (17%).
Wśród oprogramowania do uruchamiania programów windowsowych prowadzi – co nie jest zaskoczeniem – Wine, z którego korzysta 44% użytkowników. Na kolejnych miejscach znalazły się VMWare (27%), Virtual Box (8%) i Cedega (6%).
Źródło: Dziennik Internautów