Kaspersky sam się deinstaluje. Co w zamian? Inny program antywirusowy

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Kaspersky sam się deinstaluje. Co w zamian? Inny program antywirusowy

Kaspersky, rosyjska firma znana z oprogramowania antywirusowego, rozpoczęła dość kontrowersyjny proces usuwania swojego produktu z komputerów użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dzieje się bez ostrzeżenia, co zaniepokoiło wielu konsumentów.

Producent postanowił nie pozostawić użytkowników na lodzie, a w miejsce Kasperskiego instalowane jest rozwiązanie antywirusowe UltraAV.

Kaspersky znika z USA

Warto przypomnieć, że w czerwcu tego roku rząd USA umieścił firmę Kaspersky na liście podmiotów zagranicznych uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Administracja Bidena ogłosiła zakaz sprzedaży i aktualizacji oprogramowania antywirusowego Kaspersky w Stanach Zjednoczonych od 29 września 2024 r. ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Rosyjski producent nie miał wyjścia i 20 lipca rozpoczął zamykanie swojej działalności w USA.

Klienci posiadający aktywne licencje Kaspersky nie pozostaną bez ochrony. Już na początku września do użytkowników trafiły wiadomości e-mail, że będą mogli oni nadal korzystać z ochrony antywirusowej od firmy UltraAV (należącej do Pango Group).

Sprawdź: Android z groźnym malware. Na celowniku miliony smartfonów

Programy Kaspersky znikają bez ostrzeżenia

W sieci pojawiły się raporty zaniepokojonych użytkowników, którzy do tej pory korzystali z rozwiązań Kaspersky. Na ich komputerach, bez żadnego ostrzeżenia, pojawił się UltraAV.

To dość zaskakujący scenariusz zważywszy, że mamy do czynienia z firmą zajmującą się szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem. Nie brakuje komentarzy zaskoczonych użytkowników, którzy nowego antywirusa uznało za złośliwe oprogramowanie.

UltraAV zastępuje Kasperskiego w USA
UltraAV zastępuje Kasperskiego w USA

„Jeśli jesteś płacącym klientem Kaspersky, po zakończeniu przejścia ochrona UltraAV będzie aktywna na Twoim urządzeniu i będziesz mógł korzystać ze wszystkich dodatkowych funkcji premium” – informuje UltraAV na swojej oficjalnej stronie internetowej poświęconej wymuszonemu przejściu z oprogramowania Kaspersky.

U niektórych użytkowników zainstalowano także UltraVPN, prawdopodobnie dlatego, że mieli aktywną subskrypcję Kaspersky VPN.

Na początku września 2024 r. pojawił się raport, który ujawnił, że Pango pozyskało około 1 miliona nowych użytkowników dzięki transakcji z Kaspersky.

Źródło: Axios, Pango

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.