Wideo generuje najwięcej ruchu w sieci
foto. Fraunhofer HHI
Został opracowany przez Fraunhofer HHI przy porozumieniu z Multimedia Communication Group i Video Coding Systems Group. Planuje się ustanowienie jednolitego i przejrzystego modelu licencjonowania opartego na zasadzie FRAND (tj. Sprawiedliwego, rozsądnego i niedyskryminacyjnego) w celu stosowania standardowych podstawowych patentów związanych z VVC. Prace nad kodekiem trwały przez kilka lat i uwzględniały wykorzystanie do materiałów wideo 360 stopni znanych z VR, bardzo wysokich rozdzielczości czy HDR.
H.266/VVC, to pliki lżejsze nawet o połowę
Oczywiście efektywność kompresji będzie różna w zależności od konkretnego klipu, ale bitrate przy zachowaniu tej samej jakości ma wynieść nawet do 50 proc. mniej niż w przypadku H.265. A pamiętajmy, że całkiem powszechny jest wciąż też H.264. Podano przykład, w którym H.265 wymaga aż 10 GB dla klipu UHD o długości 90 minut. Dla kompresji H.266 plik w tej samej jakości będzie ważył tylko 5 GB. Fraunhofer HHI podkreśla też duże znaczenie zmniejszenia rozmiaru danych przy korzystaniu z sieci dostarczanej przez operatorów komórkowych.
Wszystko zaczęło się jeszcze w październiku 2015 roku, choć start głównej faza rozwoju H.266 jest datowany na kwiecień 2018 roku. W końcu 6 lipca ogłoszono zakończenie prac i wydanie finalnej wersji 1 standardu VVC. Oczywiście musi jeszcze iść za tym cała machina producentów sprzętu, oprogramowania i dostawców usług. Zanim H.266/VCC upowszechni się, zapewne miną lata. A przecież nawet teraz H.264 z 2003 roku nie został w pełni wyparty przez H.265 opracowany w 2013 roku.