Koronawirus przedłużył wsparcie Windows 10 Fall Creators Update

Wojtek BłachnoSkomentuj
Koronawirus przedłużył wsparcie Windows 10 Fall Creators Update
{reklama-artykul} Microsoft po prostu musiał to zrobić – przedłużył wsparcie dla aktualizacji Fall Creators Update, która została wydana w październiku 2017 roku i 14 kwietnia miała ostateczne utracić całkowite wsparcie producenta. Okazało się, że tego wsparcia nie utraci jeszcze przez 6 miesięcy.

Żeby nie było tak fajnie, to ucieszą się z tego w sumie jedynie posiadacze systemów w wersji Enterprise oraz Education. Wersje konsumenckie Home i Pro utraciły wsparcie już dawno. Dlaczego gigant podjął taką decyzję? John Cable z Microsoftu oznajmił tą decyzję następujących słowach na forum Techcommunity:

„Obawiamy się o naszych bliskich, rodziny, współpracowników oraz klientów. W Microsoft naszym najwyższym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo. Oceniliśmy obecną sytuację służby zdrowia i aby nieco odciążyć naszych klientów, postanowiliśmy przesunąć planowaną datę zakończenia wsparcia dla Windows 10 w wersji Enterprise oraz Education. Oznacza to, że te ​​urządzenia będą nadal otrzymywać comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń aż do 13 października 2020.”

Microsoft wziął pod uwagę naprawdę wyjątkowo ciężką sytuację, w której jest obecnie światowa służba zdrowia. Koronawirus dosłownie paraliżuje jej pracę i to niezależnie od kraju, który wybierzemy za przykład. Dodatkowe narzucanie konieczności aktualizowania systemów operacyjnych tylko dobiłoby i tak klęczące już pod naporem zarażonych pacjentów szpitale.

windows-10

Zresztą będzie to miało wpływ nie tylko na służbę zdrowia, ale również na wiele firm i instytucji, które teraz w stopniu większym niż kiedykolwiek wykorzystują pracę zdalną. Systemy operacyjne muszą być w takiej sytuacji w pełni sprawne.

Wiele z takich organizacji nadal korzysta ze starszych wersji systemu ze względu na ścisłą integrację z firmową infrastrukturą i oprogramowaniem. Gdyby nagle tysiące użytkowników zaczęło otrzymywać komunikaty o końcu wsparcia w momencie, gdy z konieczności pracują z domu, to skończyłoby się to raczej nieciekawie.

To samo tyczy się wersji Edukacyjnej. W wielu krajach, w tym również w Polsce, zamknięto szkoły i wprowadzono tryb edukacji zdalnej. Tutaj również utrata wsparcia mogłaby być dodatkowym problemem na długiej liście. Taka decyzja Microsoftu jest jedyną właściwą, jaką gigant mógł podjąć w tej ciężkiej sytuacji.

Źródło: Thurrott

Udostępnij

Wojtek BłachnoO technologii i popkulturze może pisać bez ograniczeń. Wśród rodziny i znajomych ma opinię "tego Wojtka co się zna na komputerach". Z wykształcenia bibliotekarz, choć jego zawodowe ścieżki do biblioteki jakoś nie zaprowadziły. Lubi dobre kino, wino, podróże i muzykę filmową. Niepoprawny gadżeciarz. Twierdzi, że urodził się za późno, żeby odkrywać Świat, za wcześnie, żeby odkrywać Wszechświat, ale idealnym momencie, żeby odkrywać Internet. Jest zdania, że memy to poezja XXI wieku.