Zużycie baterii przez Epic Games Launcher
Rzeczą oczywistą jest to, że każda aplikacja działająca choćby w tle skraca czas pracy urządzeń zasilanych akumulatorem. Dotyczy to w takiej samej mierze apek na smartfony, jak i różnorakich programów instalowanych na laptopach. Jedne narzędzia wykazują zwiększony apetyt na zasoby, inne – nieco mniejszy. Do pierwszego, niechlubnego grona należy zaliczyć aplikację Epic Games Launcher.
Redaktorzy PC World przeprowadzili testy porównujące aplikację Epic Games Launcher z programem uruchamiającym Steam. W trakcie pomiarów wykorzystali laptop Surface Pro 7+ z procesorem Intel 11. generacji i Surface Laptop 3 z procesorem AMD Ryzen. Na obu platformach uruchomienie aplikacji Steam w tle miało niewielki lub żaden wpływ na żywotność baterii. Bazowy czas pracy wynosił 603 minuty dla Surface Pro 7+. Z uruchomionym Steamem sprzęt działał 587. Po włączeniu Epic Games Launcher, wynik spadał do zaledwie 482 minut w sytuacji, w której aplikacja była zminimalizowana. Najgorzej wyglądała sytuacja w momencie, gdy okno sklepu było aktywne.
Na laptopie z procesorem AMD Ryzen różnice były mniej wyraźne, choć wciąż dostrzegalne zauważalne, szczególnie pomiędzy wynikami aplikacji obu platform. Surface Laptop 3 bez omawianych tu programów działał 472 minuty. Steam działający w tle nie miał wpływu na czas działania, a program Epic Games skrócił żywotność baterii do 434 minut, co oznacza spadek o osiem procent.
Zużycie baterii w laptopie Microsoft Surface Pro 7+ przez aplikacje Epic Games Store i Steam. | Źródło: PC World
Bardzo ważnym jest zwrócenie uwagi na fakt, że rezultaty mogą być bardzo odmienne dla różnych specyfikacji, co widać po powyższym eksperymencie. Jedni z Was mogą nie dostrzec różnicy, a inni… powinni wyłącząc aplikację Epic Games, chcąc wydłużyć czas pracy na baterii swoich notebooków.
Epic Games skomentowało już doniesienia, deklarując polepszenie tej sytuacji w przyszłości. Firma przypomniała, że zużycie baterii jest ograniczone w sytuacji, kiedy okno Epic Games Launcher nie jest aktywne – widać to z resztą dobrze na wykresie.
Źródło: PC World