mObywatel na smartfonach 3 milionów Polaków
3 152 412 – dokładnie tylu Polaków w swoich telefonach zainstalowało mObywatela do 15 czerwca 2021 roku. Ta liczba rośnie z dnia na dzień. Stan na dzień 27 marca tego roku wynosił 2,4 miliona użytkowników. To najlepszy dowód na wysoką użyteczność aplikacji.
Czytaj także: Unijny certyfikat COVID już w aplikacji mObywatel
Co to jest mObywatel?
Aplikacja mObywatel dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS to przede wszystkim odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej/studenckiej. W aplikacji znajdziecie też mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Właściciele pojazdów mogą skorzystać z usługi mPojazd, aby przeglądać dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Kolejną przydatną funkcją są eRecepty (dzięki niej będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR). Po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia w aplikacji widoczne jest zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19, a wkrótce będzie także Unijny Certyfikat COVID. Ostatnio w apce zadebiutowały też Karta Dużej Rodziny oraz Bilety Kolejowe.
Skąd się biorą dane w mObywatelu? Z rejestrów państwowych – Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dostęp do tych danych w naszej aplikacji macie tylko Wy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki.
Zobacz też: Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić? Poradnik
Czy mObywatel zawsze zastępuje dowód osobisty lub paszport?
KPRM w komunikacie przypomina o bardzo ważnym wyłączeniu w zakresie posługiwania się mObywatelem. Pamiętaj:
mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystasz też, jeśli Twój dowód osobisty jest nieważny.
Źródło: KPRM