Puppy Linux
Świetny i przede wszystkim lekki system, którego motywem przewodnim jest tytułowy szczeniaczek. W przeciwieństwie np. do Debiana nie jest to jedna dystrybucja, a raczej ich zbiór. Linux Puppy można uruchomić z CD, karty flash czy nośnika pamięci USB, i to bez konieczności instalacji. Wśród dostępnego oprogramowania raczej nie znajdziecie bardzo popularnych aplikacji.
Wersja 9.5 oferuje m.in. Rox Filer, klienta poczty Claws Mail, edytor dokumentów Abiword, przeglądarkę internetową Palemoon oraz klienta czatu IRC HexChat. Dostęp do repozytoriów Ubuntu Focal Fossa pozwala na wzbogacenie naszego systemu w kolejne programy. Wymagania systemowe? Są naprawdę minimalne. Ważący zwykle (w zależności od wydania) ok. 300 MB system działać będzie na dwurdzeniowym, 64-bitowym procesorze wspomaganym przez 2 GB RAM-u.
Cechy:
- Prosty interfejs
- Wiele różnych wersji
- Dostęp do repozytów Ubuntu (XenialPup)
- Rozmiar: 300 MB
Wymagania sprzętowe:
- Dwurdzeniowy procesor (64 bit)
- 300 MB RAM-u
Lubuntu
Źródło: lubuntu.net
Lubuntu to nic innego jak bardzo odchudzona wersja Ubuntu. Dzięki wykorzystaniu środowiska graficznego LXQT jest lżejszy oraz ma mniejszy apetyt na zasoby. Co więcej, oba systemy dzielą za to te same repozytoria, skąd możemy pobierać najróżniejsze aplikacje. Pod względem oprogramowania otrzymujemy tutaj zestaw składający się m.in. z Mozilla Firefox, programu graficznego mtPaint, edytora tekstu Abiword czy Gnumeric, którym przygotowujemy arkusze kalkulacyjne.
Żeby uruchomić system, potrzebne będą: procesor Pentium 4 lub Pentium M, lub AMD K8 oraz wyższe. Niezbędne będzie także 1GB RAM-u. Należy zaznaczyć, że od wydania Lubuntu 18.10 procesory 32-bitowe nie są już wspierane, co dla wielu starszych komputerów może oznaczać kres przydatności lub konieczność przesiadki na inną dystrybucję.
Cechy:
- Przejrzysty interfejs
- Rozbudowany pakiet preinstalowanego oprogramowania
- Dostęp do repozytoriów Ubuntu
- Rozmiar: 1.5 GB
Minimalne wymagania sprzętowe:
- Procesor Pentium 4 lub Pentium M, lub AMD K8 oraz wyższe
- 1 GB RAM-u
Linux Lite
Źródło: linuxliteos.com
Obsługa Linuxa Lite jest jedną z najmniej skomplikowanych, dlatego jest to system polecany szczególnie początkującym użytkownikom, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z pingwinem. Dystrybucja bazuje na Ubuntu LTS (long-term support) z długim wsparciem technicznym, a jej domyślnym pulpitem jest XFCE.
Wśród oprogramowania dostarczanego z dystrybucją znajdziemy np. VLC Media Player, Xfburn CD/DVD, pakiet LibreOffice, Mozilla Thunderbird, Mozilla Firefox czy Mumble. Najnowsza wersja Linux Lite 5.0 do instalacji wymaga procesora 1 GHz, 768 MB, 8 GB miejsca na dysku oraz układu graficznego wspierającego rozdzielczość 1024×768.
Cechy:
- Przyjazny interfejs
- Długie wsparcie
- Dostęp do popularnych aplikacji
- Rozmiar: 1.3 GB
Minimalne wymagania sprzętowe:
- Procesor 1 GHz
- 768 MB RAM-u
- 8 GB wolnego miejsca na dysku
- Grafika 1024×768
LXLE
Źródło: lxle.net
Jak podkreślają to sami twórcy, LXLE jest to dystrybucja, która powstała z myślą głównie o starych komputerach. Dowód? Dostępna jest wersja 32-bitowa. Co więcej, system bazuje na Lubuntu, posiada rozbudowany menedżer plików PCManFM z możliwością otwierania i przeglądania katalogów z uprawnieniami roota.
Miłośnicy Linuxów zwracają uwagę także na całkiem przyjemny interfejs oraz bardzo płynne działanie, co jest zasługą środowisko graficznego LXDE. Pod względem dostępnego oprogramowania LXLE zawiera m.in. LibreOffice, GIMP, Audacity. Do instalacji wymagane jest 512 MB RAM-u oraz procesor Pentium 3 lub nowszy.
Cechy:
- Dostępna wersja 32-bitowa
- Przejrzysty interfejs
- Stabilne działanie i długie wsparcie
- Rozmiar: 1.24 GB
Minimalne wymagania sprzętowe:
- Procesor Pentium 3 lub nowszy
- 512 MB RAM-u
- 8 GB wolnego miejsca na dysku
Peppermint
Źródło: peppermintos.com
Dystrybucja jest to dobra propozycja dla osób preferujących minimalistyczny design. Ze względu na wsparcie dla wersji 32, jak i 64-bitowego sprzętu system doskonale sprawdzi się w przypadku starych oraz nowych pecetów. Co więcej, Peppermint bazuje na Lubuntu i wykorzystuje miks środowisk graficznych LXDE i XFCE.
Użytkownicy mogą korzystać m.in. z narzędzia Ice, które umożliwia przekształcanie stron internetowych w aplikacje. W efekcie (zamiast lokalnie) możemy korzystać w wielu narzędzi przez przeglądarkę. Warto także zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe. Do poprawnego działania dystrybucji potrzebne są: 512 MB RAM-u, Procesor Intel x86 oraz 20 GB wolnego miejsca na dysku.
Cechy:
- Dostępna wersja 32-bitowa
- Dostęp do repozytoriów Ubuntu
- Minimalistyczny interfejs
- Dostęp do Ice (korzystanie z aplikacji przez przeglądarkę)
- Rozmiar: 1.44 GB
Minimalne wymagania sprzętowe:
- 512 MB RAM-u
- Procesor Intel z architekturą x86
- 20 GB wolnego miejsca
Damn Small Linux
Źródło: linuksiarze.pl
Tak jak sugeruje nazwa, jest to jedna z najmniejszych dystrybucji. Damn Small Linux zajmuje 50 MB i świetnie sprawdzi się w przypadku naprawdę leciwego sprzętu. Co więcej, systemu bazującego na dystrybucji Knoppix wcale nie trzeba instalować, ponieważ wersja Live CD pozwala na uruchomienie w pamięci RAM. Ciekawą opcją jest możliwość uruchomienia DSL z poziomu Windows (pozwala na to edycja embedded).
Mimo swoich naprawdę kompaktowych rozmiarów DSL oferuje całkiem pokaźny zestaw oprogramowania. Dystrybucja pozwala na korzystanie z takich aplikacji jak Firefox, edytor tekstu FLWriter czy klient poczty Sylpheed. Minimalne wymagania to 16 MB RAM-u oraz procesor Intel 80486. Natomiast jeżeli chcemy uruchomić np. Firefoxa czy programy z pakietu biurowego OpenOffice, potrzebne będą nieco większe zasoby.
Cechy:
- Wsparcie dla 32-bitowego sprzętu
- Skromny wygląd
- Brak aktualizacji od dłuższego czasu
- Spory zestaw oprogramowania (jak na tak niewielki rozmiar)
- Rozmiar: 50 MB
Minimalne wymagania sprzętowe:
- 16 MB RAM-u
- Procesor Intel 80486
Tiny Core
Źródło: tinycorelinux.net
Najlżejsza dystrybucja Linuxa w tym zestawieniu. System zajmuje około 14 MB i przeznaczony jest raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dystrybucja korzysta z pakietów tgz i tce, które pozwalają na radykalne poszerzenie możliwości systemu.
Dostępne są wersje na sprzęt 32 oraz 64-bitowy. Z kolei wsparcie dla PiCore pozwala na korzystanie na Raspberry Pi. Ze względu na swoje rozmiary dystrybucja praktycznie nie zawiera dodatkowego oprogramowania. Żeby odpalić Tiny Core, musimy dysponować 46 MB RAM-u oraz procesorem Intel 80486. Z kolei zalecanym układem jest Pentium 2 wspomagany 128 MB RAM-u.
Cechy:
- Bardzo skromny zestaw oprogramowania
- Dostępna wersja 32-bitowa
- Niezbyt przejrzysty interfejs
- Rozmiar: 14 MB
Minimalne wymagania sprzętowe:
- 46 MB RAM-u
- Procesor Intel 80486
Bodhi Linux
Źródło: bodhilinux.com
Bodhi Linux to lekka dystrybucja systemu Linux oparta na Ubuntu. Wykorzystuje autorskie środowisko graficzne Moksha, które na tle innych rywali prezentuje się naprawdę nowocześnie. Dostępne są różne warianty, w tym wersja wspierająca 32-bitowy sprzęt.
Bodhi charakteryzuje się modularną budową oraz szerokimi możliwościami konfiguracji wyglądu. Wśród preinstalowanego oprogramowania znajdziemy m.in. Midori, Synaptic czy Leafpad. Warto zaznaczyć, że do działania potrzebny będzie procesor 500 Mhz oraz 256 RAM-u.
Cechy:
- Estetyczny interfejs
- Dostępna 32-bitowa wersja
- Spory zestaw preinstalowanego oprogramowania
- Szerokie możliwości konfiguracji wyglądu pulpitu
- Rozmiar: 646 MB
Minimalne wymagania systemowe:
- Procesor 500 MHz
- 256 MB RAM-u
- 5 GB wolnego miejsca na dysku
Xubuntu
Źródło: xubuntu.org/
Xubuntu jest to dystrybucja bazująca na Ubuntu. W tym przypadku środowisko GNOME zostało zastąpione przez Xfce. Użytkownicy chwalą system przede wszystkim za bardzo płynne działanie (nawet na bardzo leciwym sprzęcie) oraz szerokie możliwości. Warto zaznaczyć, że Xubuntu również należy do wydań LTS, które zapewniają długie wsparcie.
Dystrybucja oferuje szeroki pakiet preinstalowanego oprogramowania, które zawiera m.in. menedżer plików Thunar Pakiet biurowy LibreOffice, prosty edytor tekstu Leafpad, odtwarzacz multimediów Xfmedia czy program graficzny GIMP. Xubuntu do działania potrzebuje 512 MB RAM-u, 64-bitowego procesora oraz 8 GB miejsca na dysku. Twórcy zaznaczają, że do instalacji 32-bitowej wersji (Xubuntu 18.04.) procesor musi zapewnić wsparcie dla rozszerzenia PAE.
Cechy:
- Długie wsparcie
- Niewielki apetyt na zasoby
- Prosty interfejs
- Dostępna 32-bitowa wersja
- Dostęp do repozytoriów Ubuntu
- Rozmiar: 1.48 GB
Minimalne wymagania sprzętowe:
- 64-bitowy procesor od AMD lub Intela (32-bitowa wersja wymaga rozszerzenie PAE)
- 512 MB RAM-u
- 8 GB wolnego miejsca na dysku
Źródło: materiał własny