Osoby poszukujące alternatywy dla Microsoft Office z pewnością doskonale znają darmowy pakiet biurowy LibreOffice. Narzędzia rozwijane przez The Document Foundation oferują bardzo wysoki poziom kompatybilności ze sporą liczbą formatów z MS Office na czele – docx, xlsx i pptx. Deweloper odpowiedzialny za prace nad aplikacjami ogłosił właśnie dostępność najnowszej wersji pakietu LibreOffice 7.6. Zapowiedziano przy tym rewolucję w zakresie nazewnictwa.
LibreOffice 7.6 już jest. To ostatnia taka wersja
Udostępniono darmowy pakiet biurowy LibreOffice 7.6 Community. Deweloper określa wydanie mianem głównego, tłumacząc zarazem, że jest to ostatnia z kompilacji opartych na dotychczasowym schemacie numeracji. W przyszłości zamiast niego zastosowany zostanie system wykorzystujący daty. Z tego też względu spodziewamy się, że najbliższym głównym wydaniem będzie po prostu LibreOffice 2024.
Jeśli chodzi o nowości w LibreOffice 7.6, to nie ma ich wiele. TDF zupełnie szczerze przekazało, że po dwunastu latach rozwoju tworzenie zupełnie nowych funkcji staje się coraz trudniejsze. Większość usprawnień zawartych w tej aktualizacji stanowią udoskonalenia już istniejących funkcji.
Największymi ze zmian wydają się motywy dla dokumentów, podkreślenia dla zastosowanych stylów, czy też nowiutki panel nawigacyjny w Impress. Resztę najważniejszych zmian The Document Foundation zaprezentowało w poniższym materiale wideo. Wszystkie zawarto w dzienniku zmian, którego tłumaczenie publikujemy poniżej (za Google Translate).
LibreOffice 7.6 – dziennik zmian
OGÓLNE
- Obsługa gestów powiększania podczas korzystania z touchpadów w widoku głównym.
- Obsługa motywów dokumentów oraz import i eksport definicji motywów dla dokumentów ODF i OOXML.
- Wiele ulepszeń obsługi czcionek, szczególnie w przypadku skryptów pisanych od prawej do lewej, CJK i innych alfabetów azjatyckich.
WRITER
- Kreator nowego numeru strony w menu Wstaw, do łatwego, jednoetapowego wstawiania numeru strony w nagłówku/stopce.
- Lista rozwijana Styl akapitu na pasku narzędzi Formatowanie zawiera listę stylów używanych w dokumencie, a nie pełną listę dostępnych stylów.
- Tabele można generować bardziej elastycznie na podstawie stylów akapitów, a nie tylko na podstawie kategorii lub nazw obiektów.
- Wpisy bibliografii można edytować bezpośrednio z tabeli bibliografii, a bibliografia oznacza domyślnie hiperłącze do pasującego wiersza w tabeli bibliografii.
- Podświetlanie używanych stylów akapitowych i znakowych oraz bezpośrednie formatowanie tekstu.
- Sprawdzanie fraz: wielowyrazowe elementy słownika Hunspell i słowniki niestandardowe są teraz akceptowane.
- Kilka poprawek dla ramek w plikach DOCX, dla utraconych ramek, połączonych ramek, które powinny być oddzielne, podzielonych ramek, które powinny być połączone, nakładających się ramek, ignorowanych stylów macierzystych, utraconego położenia względnego, nieprawidłowego pozycjonowania bezwzględnego i utraconego obrotu.
- Właściwości znaków znaczników akapitów DOCX są teraz również przechowywane w plikach ODT.
- Znaczące ulepszenia obsługi wielostronicowych tabel pływających, zwłaszcza podczas importowania/eksportowania plików z/do DOCX/DOC/RTF.
CALC
- Format liczbowy: „?” jest teraz obsługiwane podczas eksportowania do formatu ODF w celu przedstawienia cyfry całkowitej, zastępowanej przez spację, jeśli jest to nieznaczące zero, a ułamki dziesiętne dla formatów wyrażonych w sekundach bez obcinania, takich jak [SS].00, są teraz akceptowane.
- Arkusze kalkulacyjne skopiowane do innego dokumentu zachowują teraz zdefiniowany przez użytkownika zakres wydruku.
- Ustawienia dodatku Solver są zapisywane z dokumentami, a style stron są eksportowane, nawet jeśli nie są używane.
- Obsługa stylów rysowania kształtów i komentarzy, w tym dedykowany styl komentarzy, który umożliwia dostosowanie domyślnego wyglądu i formatowania tekstu nowych komentarzy.
- Nowy kompaktowy układ tabel przestawnych.
- Obsługa autofiltru do sortowania według koloru. Filtrowanie/sortowanie według koloru uwzględnia kolory ustawione według formatu liczb.
- Okno dialogowe Importuj tekst (jako plik CSV lub jako niesformatowany tekst) ma nową opcję niewykrywania liczby w notacji naukowej (tylko jeśli opcja „Wykryj liczby specjalne” jest wyłączona).
- Naprawiono eksport warunkowo sformatowanych kolorów obramowania komórek do formatu XLSX.
IMPRESS / DRAW
- Nowy panel nawigacyjny do przełączania slajdów podczas przeglądania prezentacji (opcja jest włączana przez zaznaczenie pola wyboru w Ustawieniach pokazu slajdów).
- Obiekty można teraz wyświetlać w Nawigatorze w kolejności od początku do końca, z najwyższym obiektem na górze listy.
- Obsługa dowolnych adnotacji tekstowych do importu PDFium oraz obsługa pisma odręcznego, dowolnego tekstu i adnotacji wielokątnych/poliliniowych w eksporcie PDFium.
- Zmodyfikowano algorytm skalowania tekstu z automatycznym dopasowaniem, aby działał w sposób podobny do MS Office. Skalowanie tekstu oddziela teraz skalowanie spacji (akapitów i linii) oraz skalowanie czcionek, gdzie skalowanie spacji może wynosić 100%, 90% i 80%, a skalowanie czcionki jest zaokrąglane do najbliższego rozmiaru punktu. Odstępy poziome (punktory, wcięcia) nie są już skalowane.
- Kilka ulepszeń zarządzania czcionkami dla języków CJK i arabskiego.
Pobierz darmowy pakiet biurowy
Bezpłatny pakiet biurowy LibreOffice pobierzesz zawsze w aktualnej wersji z poziomu naszej bazy aplikacji. Poniżej znajdziesz odnośniki dla wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych. Podczas procesu instalacji będziesz mógł wybrać, jakie konkretnie narzędzia zainstalujesz na swoim komputerze.
Źródło: mat. własny via TDF