Jednym z celów stawianych rozwojowi techniki jest (a przynajmniej powinien być) poprawa warunków i komfortu życia. Weźmy na przykład rewolucję cyfrową z internetem na czele. Zyskaliśmy bezprecedensowy dostęp do wiedzy i możliwość komunikacji z dowolnego miejsca. Wraz z nadejściem smartfonów w naszych kieszeniach pojawiły się z kolei urządzenia z mocą obliczeniową, o której mogły tylko pomarzyć pierwsze superkomputery. Warty, by nasze mobilne gadżety służyły czemuś więcej, niż tylko rozrywce.
Lorm – aplikacja do tłumaczenia alfabetu Lorma
Cena: 0 zł / Android: 5.0 i nowsze
Okazuje się, że mogą wspomóc nas na przykład w komunikacji z osobami głuchoniewidomymi. Wszystko za sprawą aplikacji Lorm. Jest to mobilny tłumacz alfabetu Lorma, który pomaga porozumiewać się ludziom głuchoniewidomym z otoczeniem.
Aplikacja składa się z trzech modułów. Pierwszy z nich to tłumacz. Wystarczy, że wpiszemy wyraz lub zdanie do przetłumaczenia, a Lorm za pomocą prostych animacji zaprezentuje, jak prawidłowo je przekazać za pomocą wspomnianego alfabetu (alfabet Lorma opera się na kreśleniu linii i dotykaniu punktów na dłoni). Tekst możemy również dyktować i rozpoznawać ze zdjęć. Tryb nauki umożliwia poznanie całego alfabetu Lorma wraz z podstawowymi gestami ogólnymi (potwierdzenie, zaprzeczenie itp.). Poza animacjami możemy wyświetlić również opis wykonanych gestów. Trzeci moduł pozwala z kolei na tłumaczenie gestów wykonywanych na wyświetlanej dłoni. Aplikacja obsługuje obecnie język polski, angielski i niemiecki.
Lorm to bardzo starannie wykonana aplikacja i projekt zasługujący na wyróżnienie. Jest przyjazna w obsłudze, pozwala na dostosowanie parametrów do własnych potrzeb (szybkość animacji, czas oczekiwania na gest itp.) i z całą pewnością przełamuje bariery w komunikacji.
Czytaj również: Idealny telefon dla seniora? Test Maxcom MS459 Harmony