Drugi wtorek miesiąca już za nami, a stali czytelnicy naszego serwisu doskonale wiedzą, co to oznacza. Microsoft wydał aktualizacje dla systemów Windows w ramach cyklu Patch Tuesday. Zaktualizowany został między innymi system Windows 11, wzbogacony o najnowszą poprawkę KB5035853. Problem polega na tym, że marcowa aktualizacja Windows 11 prowadzi do niestabilnego działania OS-u i wyświetlania niebieskich ekranów śmierci (BSOD).
- Czytaj też: BSOD wkrótce w wybranych systemach Linux
Problemy z Windows 11 KB5035853 – marcowa aktualizacja zawodzi
Jeżeli myśleliście, że problemy z instalacją styczniowej i lutowej aktualizacji Windows 11 to najgorsze, co może Was spotkać (o ile ich doświadczaliście), to znaczy, że nie próbowaliście jeszcze zainstalować łatki Windows 11 KB5035853. Dla odmiany proces instalacji przebiega gładko, ale to, co dzieje się później, to koszmar dla niektórych użytkowników.
KB5035853 to patch zawierający usprawnienia między innymi dla narzędzia wycinek obrazu, który od teraz pozwala wygodniej edytować zrzuty ekranu ze sparowanego smartfona. To również zwiastun kłopotów z rzadko widocznym w Windows 11 niebieskim ekranem śmierci. Po zainstalowaniu aktualizacji użytkownicy systemu skarżą się na BSOD prezentowany od razu po zalogowaniu do systemu. Najczęściej powtarza się komunikat o błędzie DPC_WATCHDOG_VIOLATION.
Internauci donoszą o usterkach w wątkach w serwisie Reddit oraz w obrębie Centrum Opinii. Wygląda na to, że niedogodności doświadczają przede wszystkim korzystający ze sprzętu marki Lenovo.
Mamy kilka urządzeń Lenovo z procesorami AMD, wszystkie o numerach 21B9, które wpadają w bootloop, żądając kodu Bitlocker po zainstalowaniu KB5035853. Pięć urządzeń po zainstalowaniu aktualizacji odmówiło posłuszeństwa. Co gorsza, nie da się jej odinstalować
– pisze jeden z rozgoryczonych internautów.
Tymczasem, na witrynie support.microsoft.com czytamy, że „firma Microsoft nie ma obecnie żadnych informacji o występowaniu problemów z tą aktualizacją.”
Niewielkie grono osób informuje też o spadku wydajności pracy systemu oraz wydłużonym czasie jego wczytywania.
W niektórych przypadkach na szczęście usterki da się zażegnać poprzez odinstalowanie aplikacji.
Jak odinstalować aktualizację Windows 11?
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z Windows Terminal. W tym celu:
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start.
- Wybierz program Windows Terminal (administrator)
- Wpisz:
Windows 11: wusa /uninstall /kb:KB5035853
I już. Alternatywnie możesz odinstalować aktualizację klasycznym sposobem:
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierz „Ustawienia”.
- Wybierz „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie „Windows Update”.
- Kliknij na „Wyświetl historię aktualizacji”, a później „Odinstaluj aktualizacje”.
- Z listy wybierz KB5035853 i kliknij przycisk „Odinstaluj”.
Źródło: mat. własny, support.microsoft.com, Reddit, zdj. tyt. Canva Pro