Nowy Windows, nowy Microsoft Store
Windows 11 zadebiutował 5 października 2020 roku, wraz z odświeżoną wersją Microsoft Store. Dodatkowo nowe wydanie sklepu pod koniec tego samego miesiąca trafiło także na Windows 10. Ale czym to się charakteryzuje?
Po liftingu Microsoft Store oprócz tego, że doczekał się wizualnego odświeżenia w stylu Fluent Design, otrzymał wiele nowych funkcji. Mowa między innymi o obsłudze aplikacji Win32, łatwiejszym wyszukiwaniu i przeglądaniu treści, czy też możliwości włączania własnych systemów płatności przez deweloperów. Co więcej, nowy Microsoft Store bazuje nie na kodzie WebView, a XAML (UWP), dzięki czemu działa sprawniej.
W skrócie, nowy Microsoft Store jest miejscem przyjaźniejszym nie tylko dla deweloperów, ale również użytkowników. To także dlatego, że Microsoft otworzył go na inne platformy zajmujące się dystrybucją oprogramowania, czy przeglądarki inne niż Edge. W związku z tym dzisiaj znajdziemy w Microsoft Store Epic Games Launcher czy przeglądarkę Mozilla Firefox.
Zmiany, które przyniosły pozytywne rezultaty
Uczynienie Microsoft Store przyjaźniejszym miejscem dla wszystkich najwyraźniej się gigantowi z Redmond opłaciło. Ten twierdzi, że obecnie Microsoft Store cieszy się co najmniej trzy razy większym ruchem niż wcześniej.
„Windows 11 pomaga również w kierowaniu trzykrotnie większego ruchu do nowo zaprojektowanego sklepu Microsoft Store. Bazując na naszej otwartej platformie, w zeszłym roku zapowiedzieliśmy nowe zasady rządzące sklepem, by stworzyć lepsze ekonomiczne warunki dla twórców i programistów, torując drogę nie tylko nowym aplikacjom, ale także nowym sklepom, takim jak Amazon i Epic Games. Ekscytują nas dotyczące Microsoft Store opinie zarówno naszych klientów, jak i partnerów.”, informuje Microsoft.
Co Ty sądzisz o nowym Microsoft Store? Ja chyba faktycznie odwiedzam Microsoft Store znacznie częściej, odkąd zainstalowałam na moim komputerze Windows 11. Nowe wydanie sklepu wydaje mi się po prostu czytelniejsze i przyjemniejsze w użyciu. Rzecz jasna nie oznacza to, że nie posiada ono żadnych wad. Chciałabym na przykład, aby aplikacje były w nim podzielone na więcej szczegółowych kategorii, do których można by łatwo przechodzić z poziomu menu.
Windows 11 – jak zainstalować?
Jeżeli posiadasz system Windows 10, możesz dokonać bezpłatnej aktualizacji do Windows 11. Istnieje szansa, że Microsoft pozwala Ci już tego dokonać za pośrednictwem usługi Windows Update. Jeśli tak nie jest, skorzystaj z asystenta aktualizacji systemu Windows 11. W ostateczności przeprowadź czystą instalację systemu, wykorzystując program Windows 11 Media Creation Tool.
Źródło: Microsoft, fot. tyt. mat. własne