mObywatel 2.0 – premiera już 14 lipca
Przede wszystkim: od 14 lipca 2023 roku aplikacja mObywatel będzie traktowana na równi z tradycyjnym dowodem osobistym – w niemal każdej z sytuacji. Fizyczne wersje dokumentów wciąż niezbędne będą w momencie próby przekroczenia granicy Polski oraz chęci wyrobienia nowego dowodu osobistego. Są to jednak stosowne bariery mające na celu zapewnienie stosownego poziomu bezpieczeństwa. Co więcej, mDowód będzie miał osobną serię i numer i nie będzie się dało przedstawiać go jako dokument tożsamości w bankach.
Nowości w mObywatel 2.0 jest cała masa, a nowy interfejs apki to coś, co rzuca się od razu w oczy. Wszystkie najważniejsze zmiany wymieniamy poniżej.
- Weryfikacja tożsamości: nawet bez logowania do aplikacji zweryfikujesz dokument drugiej osoby, a do tego potwierdzisz swoją tożsamość w urzędzie, przychodni i innych miejscach.
- Bezpieczny autobus: upewnisz się, czy autobus na wycieczkę dla Ciebie lub dziecka ma ważne badania techniczne i ubezpieczenie OC.
- Naruszenie środowiskowe: w aplikacji zgłosisz porzucone śmieci lub inne zanieczyszczenia środowiska, a sprawą zajmie się Główny Inspektorat Środowiska.
mObywatel 2.0 będzie zintegrowany z poniższymi rejestrami:
- Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej
- Krajowym Rejestrem Sądowym
- Rejestrami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Rejestrem Komorników i Notariuszy.
mObywatel 2.0 wyśle powiadomienia dotyczące na przykład:
- zwrotu podatku
- dofinansowania z gminy
- decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola
- upływie terminu ważności paszportu i dowodu osobistego
To nie wszystko. Nowy mObywatel to także łatwiejsze załatwianie spraw za pomocą pełnomocnictw.
Moduł e-płatności w mObywatel 2.0 nie działa, a przynajmniej na razie. Zostanie aktywowany niebawem, a operatorem płatności będzie Polski Standard Płatności BLIK, a transakcje będzie rozliczał Bank Gospodarstwa Krajowego. Jesienią w apce zastrzeżecie numer PESEL.
Nie przegap: Zastrzeganie numeru PESEL – jeszcze wygodniejsze
Nowy mObywatel 2.0. | Źródło: Gov.pl
mObywatel ułatwi załatwianie spraw za pomocą pełnomocnictwa.
W aplikacji i na stronie:
- udzielisz pełnomocnictwa innej osobie
- załatwisz sprawę jako pełnomocnik przez e-usługę i w urzędzie
- zweryfikujesz e-pełnomocnictwa używając kodu QR.
System płatności w mObywatelu – Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada
W serwisie Money.pl pojawił się artykuł sugerujący wystąpienie nieprawidłowości w wyborze operatora systemu płatności dostępnego w ramach aplikacji – Banku Gospodarstwa Krajowego, w 100 procentach państwowego. Poddano w wątpliwość uczciwość procesu wyboru operatora płatności przez ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego bez przetargu. Do sprawy odniosło się już Ministerstwo Cyfryzacji.
Ministerstwo stwierdziło, że nieprawdą jest, że możliwe byłoby osiągnięcie 10-krotnie niższych stawek niż 5-groszy od transakcji, wprowadzane jako maksymalny limit opłaty w projektowanych przepisach. Przytoczono przykłady stawek z administracji rządowej i samorządowej – wielokrotnie wyższych. Nie wiadomo jednak, na jakiej podstawie stwierdzono, że niemożliwe byłoby osiągnięcie niższych stawek, skoro nie rozpisano przetargu.
Z badań dotyczących tego, jakich usług Polacy chcą w mObywatelu wynikało, że jedną z najbardziej oczekiwanych jest możliwość dokonywania płatności za podatki i opłaty urzędowe. Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania z wybranymi samorządami z całej Polski. Nasz model zakłada…
— Janusz Cieszyński (@jciesz) July 5, 2023
Faktem jest, że pilotaż e-płatności jest realizowany nieodpłatnie, dlatego też jak pisze ministerstwo: „nie mamy do czynienia z zamówieniem publicznym – nie ogłasza się przetargów na nieodpłatną współpracę. Ministerstwo Cyfryzacji nie dokonało żadnych płatności z tego tytułu na rzecz BGK i Polskiego Standardu Płatności.”
Źródło: gov.pl