mDowód na równi z tradycyjnym dowodem osobistym
Najważniejszą nowością w aplikacji mObywatel jest mDowód, który zastąpił dotychczasowy e-dowód. Dzięki wejściu w życiu ustawy o aplikacji mObywatel mDowód to cyfrowy dowód tożsamości, który traktowany jest na równi z tradycyjnym dowodem osobistym. Każdy może wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju, także w urzędzie.
„Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.”, informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
mDowód jest w Polsce traktowany na równi z tradycyjnym dowodem osobistym. | Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Istnieją jedynie trzy sytuacje, w których nie będziemy mogli posłużyć się cyfrowym dowodem tożsamości. W momencie składania wniosku o dowód osobisty, przy przekraczaniu granicy kraju oraz przy załatwianiu spraw w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach będziemy potrzebować tradycyjnego dowodu osobistego. W bankach mDowód będzie akceptowany zamiast dowodu osobistego od 1 września bieżącego roku.
mObywatel gruntownie odświeżony
mObywatel gruntownie odświeżony Wraz z nową aktualizacją mObywatel otrzymał też nową szatę graficzną, która została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami. Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, korzystanie z aplikacji mObywatel powinno być dzięki niej intuicyjne i komfortowe.
Oprócz mDowodu w aplikacji mObywatel wprowadzono również szereg innych nowych funkcji. Jedna z nich to ePłatności, która pozwala opłacać podatki i inne zobowiązania urzędowe z pomocą BLIKa. Kolejna, czyli Bezpieczny autobus, pozwala szybko sprawić stan techniczny pojazdu, którym Ty lub Twoi bliscy wyjeżdżacie w podróż, np. na wakacje, wycieczkę szkolną czy kolonię. Wystarczy, że w aplikacji wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC.
ePłatności pozwalają wygodnie opłacić podatki i nie tylko. | Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Ponadto w mObywatelu możemy teraz sprawdzić dostępne w okolicy usługi i ulgi. Każdy samorząd może bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, takie jak karty potwierdzające przynależność do lokalnych klubów sportowych, by mieszkańcy korzystali z ich cyfrowych wersji zamiast fizycznych.
Aplikacja mObywatel pozwala też zgłosić naruszenia środowiskowe, takie jak nielegalne wysypiska śmieci. Poza tym, jej nowa wersja posiada funkcje dedykowane firmom. Przedsiębiorcy mogą w niej na przykład weryfikować uprawnienia nowych pracowników.
To nie koniec zmian
Rzecz jasna, aplikację mObywatel możesz pobrać na swoje urządzenie za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem. Jest ona dostępna zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS.
Co istotne, Ministerstwo Cyfryzacji planuje już niebawem dodać do aplikacji mObywatel kolejne nowe funkcje. Wkrótce zastrzeżemy w niej swój PESEL, sprawdzimy historię pojazdu, umówimy wizytę w placówce ZUS czy zgłosimy utratę dowodu osobistego.
Aplikację mObywatel można pobrać:
mObywatel (Android) – pobierz
mObywatel (iOS)- pobierz
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / fot. tyt. Canva