mObywatel doczekał się kolejnej aktualizacji. Wprowadza ona funkcję „Bezpieczni w sieci” pozwalającą zgłaszać internetowe oszustwa. Polskie władze zadbały również o wprowadzenie szeregu materiałów edukacyjnych, by obywatele mogli jeszcze skuteczniej chronić się przed padnięciem ofiarą cyberprzestępców. Nowość powinna być już dostępna dla każdego, więc koniecznie sprawdźcie czy posiadacie najnowszą wersję rządowej aplikacji mobilnej.
mObywatel to teraz jeszcze lepszy program
Regularnie dajemy Wam znać o najróżniejszych cyfrowych przestępstwach. Nadziać się na nie może praktycznie każdy – wbrew pozorom jest to obecnie domena najmłodszych konsumentów. Dlatego tak ważna jest bezustanna edukacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Oszustwa są jeszcze bardziej zaawansowane, wysublimowane oraz kreatywniejsze. Dobrze więc widzieć, iż popularne usługi zyskują opcje skierowane zarówno do osób starszych, jak i nastolatków.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wdrożeniu funkcji „Bezpiecznie w sieci”. Pozwala ona zgłaszać m.in. niepokojące wiadomości od nieznanego numeru, podejrzane maile czy strony internetowe. Każdy przesłany alert trafi do ekspertów CERT Polska, którzy dokonają stosownej analizy. Wszystko to z poziomu mobilnej aplikacji mObywatel. Koniecznie więc zaktualizujcie ją do wersji 4.39, nowa pozycja powinna być wtedy widoczna w sekcji „Usługi”. Widzicie to zresztą na zdjęciu otwierającym ten artykuł.
Warto zaznaczyć, iż możliwość zgłoszenia niebezpiecznego zdarzenia posiadają wyłącznie osoby, które dodały w aplikacji dokument potwierdzający swoją tożsamość. Jeśli spełniają ten warunek, to nie ma problemu z poinformowaniem o próbie wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy, a także daniem znać o podejrzanej treści wiadomości SMS. Zaalarmujemy ekspertów także wtedy, gdy otrzymany e-mail zawiera nietypowe załączniki, szantaż lub phishing. Narzędzie okaże się niezwykle przydatne również w przypadku odnalezienia fałszywych sklepów internetowych czy wystąpienia podejrzeń o próby podszywania się pod firmy bądź instytucje.
Oczywiście to nie wszystkie możliwości. Dodano opcję „Inne”, by obywatele byli w stanie opisać oraz udokumentować tak naprawdę każde niepokojące zdarzenie w sieci. Można być pewnym, że pracownicy CERT Polska dobrze mu się przyjrzą. Ministerstwo Cyfryzacji obiecuje przy okazji, że wraz z rozwojem usługi „Bezpiecznie w sieci” pojawią się kolejne kategorie incydentów do zgłoszenia. Liczyć można także na specjalną bazę wiedzy. Pomoże w bezpiecznym poruszaniu się w sieci oraz wskaże sposoby chronienia swoich danych czy unikania zagrożeń.
Czy władze uzyskają dostęp do danych?
Na szczęście aplikacja pozwala wybrać jedną z dwóch opcji. Mowa o możliwości wysłania zgłoszenia całkowicie anonimowo, jak i poprzez wpisanie danych. Nie wpływa to oczywiście jakkolwiek na proces weryfikacji czy analizy incydentu – eksperci CERT Polska nie zwrócą na to uwagi, przynajmniej teoretycznie. Dlatego też powinniśmy mieć pewność co do kwestii prywatności, choć samo korzystanie z aplikacji mObywatel niejako wiąże się z udostępnieniem pewnych informacji na swój temat.
- Przeczytaj również: Red Dead Redemption zmierza na PC po 14 latach od premiery
Nie zdziwcie się jednak brakiem obecności opisywanego rozwiązania. Najwidoczniej jest ono rozsyłane seriami, ponieważ na własnym smartfonie z Androidem 14 go nie widzę, natomiast na iPhonie 13 z iOS 17 aktualizacja była już widoczna.
Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: materiał własny