Rząd prosi o pomoc w rozwoju apki mObywatel. Jak to zrobić?

Piotr MalinowskiSkomentuj
Rząd prosi o pomoc w rozwoju apki mObywatel. Jak to zrobić?

mObywatel otrzymał interesującą nowość, która da użytkownikom znacznie więcej kontroli nad przyszłością tej rządowej aplikacji. Mowa o opcji głosowania na konkretne pomysły, a także zgłaszania własnych – dzięki temu istnieje szansa, że poszczególne funkcjonalności trafią do usługi znacznie wcześniej niż pierwotnie zakładano. Stosowna aktualizacja powinna być już dostępna dla każdego użytkownika, sprawdźcie koniecznie czy możecie ją pobrać i zainstalować.

mObywatel z nowością przydatną wszystkim Polakom

mObywatel regularnie zyskuje interesujące funkcjonalności. Nie tak dawno byliśmy świadkami dwóch nowości, które powinny sprostać oczekiwaniom wybranych grup społecznych. Coraz więcej banków natomiast skutecznie wykorzystuje potencjał i popularność usługi. Do bankowości mobilnej możemy użyć właśnie tej mobilnej aplikacji, co znacznie przyspiesza cały proces.

Polskie władze dały znać o zwiększonym wpływie mieszkańców na rozwój najpopularniejszej aplikacji publicznej. mObywatel zyskał nową funkcję o nazwie „Zagłosuj na pomysł” – po kliknięciu wdrożonej zakładki konsumenci zobaczą listę pomysłów, zagłosują na ich zdaniem najważniejsze oraz zaproponują własne. Istnieje ogromna szansa, że update przyspieszy implementację kolejnych ciekawych dokumentów czy ułatwień.

Dzięki temu osoby pracujące nad apką zostaną też poinformowane o najbardziej pożądanych nowościach. Funkcjonalność oferuje cztery opcje: przegląd listy pomysłów użytkowników usługi, dodawanie nowych pomysłów, sprawdzanie informacji o obecnym głosowaniu, a także dowiadywanie się o pomysłach, które otrzymały najwięcej głosów we wcześniejszych głosowaniach.

Istnieje możliwość oddawania swoich głosów na trzy kategorie: nowy dokument, nowe usługa oraz inne. Kliknięcie w wybraną ideę spowoduje wyświetlenie detali na jego temat. Przy dodawaniu własnej należy natomiast dodać nazwę oraz krótki pomysł. Zaproponowany pomysł trafi natomiast do aplikacji dopiero po przejściu weryfikacji przez wyznaczonego eksperta. Zrobić to może każdy posiadający program oznaczony numerem 4.45 lub wyższym.

Na co obecnie głosują obywatele?

Dowiadujemy się przy okazji, że dane osobowe użytkowników biorących udział w głosowaniu nie będą publikowane. Na częstotliwość i czas trwania ankiet wpływ ma z kolei wiele różnych czynników – dlatego też nie ma planów, by z góry określać tych wartości. Wiemy jednak, że obecne głosowanie zakończy się 31 grudnia 2024 roku.

Najpopularniejszym pomysłem jest wdrożenie legitymacji posiadacza broni czy wprowadzenie opcji podpisywania dokumentów profilem zaufanym czy zgłaszania zbycia pojazdu. Konsumenci domagają się również obecności legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Trudno jednak stwierdzić, kiedy te funkcjonalności trafią do powszechnej wersji aplikacji mObywatel.

Mimo wszystko mówimy o naprawdę świetnej nowości, która bez wątpienia zmotywuje obywateli – zwłaszcza że aplikacja mObywatel jest niezwykle popularna i cieszy się zainteresowaniem coraz pokaźniejszej grupy mieszkańców naszego kraju.

Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: gov.pl, unsplash.com (@wildlittlethingsphoto)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.