Rośnie liczba użytkowników aplikacji mObywatel. Zapowiedziano nowe funkcje

Damian MiśtaSkomentuj
Rośnie liczba użytkowników aplikacji mObywatel. Zapowiedziano nowe funkcje

Wzrosła popularność aplikacji mObywatel. Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński przekazał, że liczba użytkowników narzędzia powiększyła się o 3,5 miliona. Zauważalne zwiększenie aktywnych kont nastąpiło od momentu udostępnienia wersji 2.0, więc wprowadzenia m.in. mDowodu. Pojawiła się też zapowiedź nowych funkcji, które pojawią się w tym programie. Niebawem sprawdzimy w nim historię pojazdu czy stan powietrza w naszej okolicy.

Wzrosła popularność aplikacji mObywatel

Janusz Cieszyński w trakcie występu w TVP Info przekazał, że liczba użytkowników aplikacji mObywatel wzrosła o 3,5 mln. Wzrost popularności narzędzia nastąpił od momentu pojawienia się wersji 2.0 w lipcu tego roku. Ten nagły skok popularności mógł zostać spowodowany wprowadzeniem tymczasowego prawa jazdy, ePłatności czy mDowodu – traktowanego na równi z tradycyjnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. W efekcie wymienione nowości powodują, że nie dziwi w zasadzie fakt zwiększenia się liczby pobrań ze względu na poszerzoną praktyczność rządowego narzędzia. Przykładowo dostępna wcześniej mTożsamość nie pozwalała na zarejestrowanie nowej karty SIM. Oprócz tego aktualizacji doczekał się też m.in. interfejs aplikacji.

Janusz Cieszyński w trakcie wywiadu powiedział, że każdego miesiąca będą dodawane 2-3 nowe funkcje w mObywatelu. Niebawem mają zostać wdrożone opcje pozwalające na sprawdzenie historii pojazdu, położenia lokalizacji wyborczych czy nawet stanu jakości powietrza. Przypomnijmy, że z okazji wczorajszego meczu pomiędzy Polską, a Albanią – pojawiła się zapowiedź wdrożenia platformy VOD o roboczej nazwie mTV.

Kierunek rozwoju aplikacji mObywatel

Trzeba przyznać, że mObywatel rozwija się w szybkim tempie i staje się coraz praktyczniejszą aplikacją. Z drugiej strony zastanawia jej przyszłość. Ze stosunkowo lekkiej aplikacji, która usprawnia załatwianie spraw urzędowych, może stać się ciężkim „kombajnem” o zbyt dużej liczbie funkcji. Ten kierunek może przełożyć się na przykładowo utrudnienie obsługi przez m.in. osoby starsze. Już przy wczorajszym ogłoszeniu wprowadzenia mTV – pojawiły się różne opinie internautów. Część z nich twierdzi, że istnieją już wystarczające rozwiązania. Podanym przykładem jest TVP GO, który pozwala na śledzenie wydarzeń sportowych polskiej reprezentacji przez zainteresowanych.

Dlatego pozostaje liczyć na to, że rozszerzanie liczby dostępnych usług w aplikacji będzie dostosowywane do realnego zapotrzebowania użytkowników. Jedno narzędzie do wielu spraw brzmi jak marzenie, ale raczej szkoda tworzyć przykładowo odchudzonego odpowiednika, jak to było w przypadku Facebooka i jego wersji Lite.

Źródło: TVP, Twitter @CYFRA_GOV_PL, @j_ciesz / Grafika otwierająca: gov.pl

Udostępnij

Damian MiśtaZmieniająca się rzeczywistość fascynowała go od zawsze. Otwarty na nowości, więc technologiczne i "geekowskie" terminy są mu niestraszne. Wychodzi z założenia, że warto się czemuś przyjrzeć przed pochopną oceną. Chętnie dzieli się informacjami, ale w życiu prywatnym ceni sobie spokój. Jako freelancer na portalu Instalki.pl publikuje wiadomości, poradniki i inne teksty.