mObywatel nie przestaje zaskakiwać. Oto kolejna świetna nowość

Piotr MalinowskiSkomentuj
mObywatel nie przestaje zaskakiwać. Oto kolejna świetna nowość

mObywatel zyskał kolejne przydatne udogodnienie. Mieszkańcy naszego kraju mogą za pomocą aplikacji zdalnie zawierać umowę o pracę. Do tej pory element ten był niezwykle uciążliwy, zwłaszcza dla osób nieposiadających podpisu kwalifikowanego. Ten nie jest darmowy, przez co sporo ludzi mimo wszystko podejmowało decyzję o dopięciu wszelkich formalności bezpośrednio w siedzibie danej firmy. Teraz cały proces stał się znacznie prostszy, za co podziękują nie tylko pracownicy.

mObywatel ułatwi podpisywanie umów

Nie da się ukryć, że mObywatel dosyć często wzbogaca się o nowości. Zaledwie wczoraj Maksym przekazał świetną wieść wszystkim polskim kierowcom. Rządowa usługa już wkrótce zaoferuje cyfrowe oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, co zniweluje konieczność wożenia fizycznego dokumentu w samochodowym schowku. Niezwykle istotny papier będzie teraz zawsze w naszej kieszeni, co należy uznać za bardzo dobrą wiadomość. To jednak nie wszystko, na co mogą liczyć obywatele kraju nad Wisłą.

Dowiedzieliśmy się właśnie o rozwiązaniu opracowanym przez agencję zatrudnienia Trenkwalder, która podpisała stosowne porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Mowa tu o wypełnieniu ogromnej luki jeśli chodzi o zdalny proces zatrudnienia. Nie można było go domknąć bez posiadania podpisu kwalifikowanego – ten jest niestety dosyć drogi, więc skutecznie odstraszał wielu potencjalnych pracowników. Całość nie była też na rękę zespołom HR i tak naprawdę tylko uprzykrzała wszystkim życie. Dobrze więc, że mamy do czynienia z istotnymi zmianami.

Agencja zatrudnienia postanowiła połączyć swój system informatyczny oraz system do wystawiania jednorazowych podpisów kwalifikowanych z aplikacją mObywatel pozwalającą na szybkie i sprawne potwierdzenie tożsamości. Dzięki temu możliwe stało się zdalne wystawienie jednorazowego podpisu kwalifikowanego, co likwiduje konieczność zjawiania się w siedzibie firmy. Sami przyznacie, iż mamy do czynienia z naprawdę świetnym udogodnieniem.

Źródło: Trenkwalder

Nie trzeba więc już dokonywać jakichkolwiek opłat i obawiać się skomplikowanych procedur. Tutaj sprawa wygląda niezwykle prosto. Pracownik powinien otrzymać na maila specjalny kod QR, który musi zeskanować z poziomu aplikacji mObywatel. Wtedy też pojawia się okno umożliwiające wyrażenie zgody na przekazanie swoich danych osobowych. Jeśli po drodze żadna ze stron nie napotka jakichkolwiek problemów, to ostatnim krokiem jest podpisanie umowy online za pomocą jednorazowego podpisu kwalifikowanego.

Tym samym powoli mamy do czynienia z postępem jeśli chodzi o podpisywanie umów drogą elektroniczną. Badanie przeprowadzone przez Trenkwalder jasno pokazuje bowiem, że większość osób uważa taki proces za standard i wolałaby nie jeździć specjalnie do biura, by podpisać jeden dokument. Pozostaje czekać aż na taką formę zawierania umów zdecydują się wszyscy pracodawcy w kraju.

Źródło: Trenkwalder / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@homajob), gov.pl

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.