mObywatel regularnie wzbogaca się o nowe rozwiązania. Niektóre z nich są na samym początku dostępne wyłącznie dla mieszkańców konkretnych miejsc, co bywa dosyć irytujące. Takim rozwiązaniem są chociażby ePłatności pozwalające uiścić określone podatki przy pomocy zaledwie jednego kliknięcia. Okazuje się, że funkcja ta jest teraz obsługiwana przez urzędy około czterdziestu miejscowości na terenie całego kraju. Warto więc przyjrzeć się temu wszystkiemu nieco bliżej.
mObywatel pozwala na zapłacenie podatków w kolejnych miastach
Nie tak dawno dawaliśmy Wam znać o szeregu usprawnień, które mObywatel otrzyma na przestrzeni niedawno rozpoczętego roku. Wygląda na to, że rządowa aplikacja stanie się znacznie lepsza, choć na razie należy uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości. Ostatnio natomiast sieć obiegła informacja, iż opcja zastrzegania numeru PESEL robi furorę wśród mieszkańców naszego kraju. Teraz przyszedł czas na to, by podobny wpływ wywarło inne rozwiązanie. O co dokładnie chodzi?
Pół roku minęło od debiutu ePłatności, funkcjonalności wciąż znajdującej się na etapie pilotażu. Początkowo dostęp do niej mieli wyłącznie mieszkańcy Bydgoszczy, lecz teraz lista obsługiwanych urzędów stała się znacznie dłuższa. Nadal nie jest idealnie i zapewne dużo czasu minie zanim tak będzie, ale i tak mówimy o dostrzegalnym gołym okiem postępie. Coraz więcej osób może bowiem „szybko i bez prowizji opłacić swoje zobowiązania finansowe wystawione przez urząd, na przykład podatek od nieruchomości”. Otrzymamy nawet powiadomienia o zbliżających się terminach płatności czy wykorzystamy system płatności BLIK.
Zasięgiem pilotażu objęto na ten moment około 40 miejscowości, co jest dobrą wiadomością. Sporym minusem jest jednak to, że w niektórych miastach wykonamy nieco więcej akcji. Pozostaje liczyć na to, że szanse wszystkich obywateli wkrótce się wyrównają. Poniżej znajdziecie listę wszystkich lokalizacji, gdzie ePłatności działają w mniejszym lub większym stopniu.
Lista miejscowości, gdzie działają ePłatności:
- Bielsko-Biała
- Brzeszcze
- Bydgoszcz
- Chełm
- Cieszyn
- Dąbrowa Górnicza
- Elbląg
- Gdańsk
- Gdynia
- Grudziądz
- Hażlach
- Jasienica
- Kalety
- Kalisz
- Kielce
- Lubenia
- Łowicz
- Mielec
- Mińsk Mazowiecki
- Nowy Dwór Mazowiecki
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Piaseczno
- Piekary Śląskie
- Płock
- Polanka Wielka
- Police
- Ruda Śląska
- Rumia
- Skierniewice
- Sopot
- Stalowa Wola
- Starogard Gdański
- Tarnowskie Góry
- Toruń
- Włocławek
- Wodzisław Śląski
- Zabrze
- Zielona Góra
- Zielonki
Większość powyższych miast oferuje wyłącznie opcję zapłacenia podatku od nieruchomości. Wyjątków jest na tyle mało, że warto o nich wspomnieć. Gdańsk i Gdynia pozwalają przy okazji na uiszczenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – to ogromny plus. Podobny benefit posiadają także mieszkańcy Poznania. Nie da się więc ukryć, że do ideału brakuje naprawdę wiele i mObywatel nadal stanowi drobne ułatwienie jeśli chodzi o tego typu sprawy.
Cyfryzacja kwestii podatkowych to (przynajmniej tak mi się wydaje) dosyć skomplikowana sprawa i pozostaje mieć nadzieję, że za kolejne pół roku będziemy mogli wykorzystać aplikację mobilną do zapłacenia kolejnych podatków. Ministerstwo Cyfryzacji ma ambitne plany – pytanie tylko czy uda się je wszystkie zrealizować.
Trzymamy za słowo.
Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@gabriellefaithhenderson), gov.pl